Przemyt migrantów także na… polsko-litewskiej granicy

Straż Graniczna ma pełne ręce pracy nie tylko na polsko-białoruskiej granicy. Jak się okazuje „kurierzy” przewożący nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu, próbują dostać się do Polski „objazdem” przez Litwę. W opisanych przypadkach – bez powodzenia. 

Przemyt migrantów także na… polsko-litewskiej granicy
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 września 2022

Nielegalni migranci przez Białoruś i Litwę do Polski

Pracowicie rozpoczęli wrzesień funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Augustowie (Podlaskie). Wspólnie z policjantami z Suwałk, zatrzymali obywatela Białorusi, który samochodem osobowym marki BMW przewoził czterech nielegalnych migrantów pochodzących z Iraku oraz Syrii. 

Z kolei mundurowi z placówki w Rutce-Tartak zatrzymali Gruzina, który dla siedmiu obywateli Iraku zorganizował przerzut z terytorium Litwy do Polski, łamiąc tym samym obowiązujące prawo. 

Potężny mur oddziela Polskę od Białorusi [FILM]Potężny mur oddziela Polskę od Białorusi [FILM]Monika Świetlińska


Nowy szlak migracji? 

Mimo ciągłych incydentów związanych z nielegalnym przekraczaniem polsko-białoruskiej granicy, funkcjonariusze Straży Granicznej muszą baczniej przyglądać się temu co dzieje się na… wewnętrznej granicy UE między Polską a Litwą. Patrole strażników granicznych na terenie gminy Wiżajny zatrzymali z kolei obywatela Litwy, który w toyocie przewoził 5 obcokrajowców z Syrii i Jemenu. 

Nielegalni migranci wracają na Litwę

Straż Graniczna zwraca uwagę, że żaden z wymienionych cudzoziemców pochodzących z Bliskiego Wschodu nie posiadał przy sobie dokumentów, które uprawniają do legalnego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz pobytu na terenie naszego kraju. 

Zgodnie z przyjętymi zasadami, nielegalni migranci zostali przekazani służbom z Litwy w ramach procedury readmisji. 

Nieco inny los spotka kurierów trudniących się przewozem nielegalnych migrantów i organizacją ich przerzutu na teren RP. W tych konkretnych przypadkach, obywatele Białorusi, Litwy oraz Gruzji usłyszą w naszym kraju zarzuty związane z organizowaniem bezprawnego przekroczenia granicy Polski. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!