Przemyt migrantów także na… polsko-litewskiej granicy

Straż Graniczna ma pełne ręce pracy nie tylko na polsko-białoruskiej granicy. Jak się okazuje „kurierzy” przewożący nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu, próbują dostać się do Polski „objazdem” przez Litwę. W opisanych przypadkach – bez powodzenia. 

Przemyt migrantów także na… polsko-litewskiej granicy
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 września 2022

Nielegalni migranci przez Białoruś i Litwę do Polski

Pracowicie rozpoczęli wrzesień funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Augustowie (Podlaskie). Wspólnie z policjantami z Suwałk, zatrzymali obywatela Białorusi, który samochodem osobowym marki BMW przewoził czterech nielegalnych migrantów pochodzących z Iraku oraz Syrii. 

Z kolei mundurowi z placówki w Rutce-Tartak zatrzymali Gruzina, który dla siedmiu obywateli Iraku zorganizował przerzut z terytorium Litwy do Polski, łamiąc tym samym obowiązujące prawo. 

Potężny mur oddziela Polskę od Białorusi [FILM]Potężny mur oddziela Polskę od Białorusi [FILM]Monika Świetlińska


Nowy szlak migracji? 

Mimo ciągłych incydentów związanych z nielegalnym przekraczaniem polsko-białoruskiej granicy, funkcjonariusze Straży Granicznej muszą baczniej przyglądać się temu co dzieje się na… wewnętrznej granicy UE między Polską a Litwą. Patrole strażników granicznych na terenie gminy Wiżajny zatrzymali z kolei obywatela Litwy, który w toyocie przewoził 5 obcokrajowców z Syrii i Jemenu. 

Nielegalni migranci wracają na Litwę

Straż Graniczna zwraca uwagę, że żaden z wymienionych cudzoziemców pochodzących z Bliskiego Wschodu nie posiadał przy sobie dokumentów, które uprawniają do legalnego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz pobytu na terenie naszego kraju. 

Zgodnie z przyjętymi zasadami, nielegalni migranci zostali przekazani służbom z Litwy w ramach procedury readmisji. 

Nieco inny los spotka kurierów trudniących się przewozem nielegalnych migrantów i organizacją ich przerzutu na teren RP. W tych konkretnych przypadkach, obywatele Białorusi, Litwy oraz Gruzji usłyszą w naszym kraju zarzuty związane z organizowaniem bezprawnego przekroczenia granicy Polski. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!