CKE: Kiedy próbna matura? Jakie zasady?

CKE, czyli Centralna Komisja Egzaminacyjna podała szczegóły wrześniowej matury próbnej w formule 2023. Kiedy próbna matura? Jakie zasady? Odpowiadamy!

CKE: Kiedy próbna matura? Jakie zasady?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 września 2022

Z jakich przedmiotów próbna matura?

Zgodnie z komunikatem CKE, próbna matura zostanie przeprowadzona z następujących przedmiotów: będzie to język polski, matematyka oraz języki nowożytne. Każdy z testów zostanie przeprowadzony na poziomie podstawowym. 

Kiedy próbna matura 

Próbną maturę (lub bardziej fachowo – test diagnostyczny) będą mogły przeprowadzić ZAINTERESOWANE szkoły. Ustalono termin takiego testu. Odbędzie się on między 28 a 30 września 2022 roku wg harmonogramu:

- 28.09.2022 r., 9:00 język polski – 240 minut

- 29.09.2022 r., 9:00 matematyka – 180 minut

- 30.09.2022 r., języki obce nowożytne, czyli do wyboru: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski – 120 minut.

Kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Kiedy ferie? Kiedy egzaminy?Kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Kiedy ferie? Kiedy egzaminy?Martyna Kowalska

Czy każda szkoła musi przeprowadzić próbną maturę?

Próbna matura nie jest obowiązkowa. Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest całkowicie dobrowolne. CKE zaleca jednak, aby szkoły, które podejmą decyzję o wzięciu udziału w sprawdzianie, przeprowadziły je w warunkach zbliżonych do tych, jakie obowiązują w trakcie właściwego egzaminu. 

Przygotowania do próbnej matury w formule 2023

CKE zapewnia, że materiały do testu będą obejmowały zarówno arkusze w wersji standardowej, jak również dostosowane do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami, w tym także dla uczniów niepełnosprawnych.

W przypadku nagrań wykorzystywanych podczas egzaminów z języków obcych do sprawdzenia rozumienia ze słuchu wykorzystane będą nagrania w formacie mp3. Jak zapewnia CKE materiały do przeprowadzenia próbnej matury, będą udostępnione na tyle wcześnie, aby dyrekcja szkół miała czas na powielenie ich w liczbie odpowiadającej liczbie uczniów, którzy uczestniczą w teście. 

Zdalny test dla uczniów, którzy nie mogą wziąć udział w maturze próbnej

Jak zapowiada Centralna Komisja Egzaminacyjna - „materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego zostaną również zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu, o godz. 9:00, tak aby umożliwić wzięcie udziału w badaniu diagnostycznym absolwentom oraz uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w diagnozie w szkole”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!