Co to jest Rada Mediów Narodowych? Ile głosów potrzeba do odwołania prezesa TVP?

Jedynie trzy głosy wystarczają, by zmienić prezesa TVP, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Taką silną kompetencję ma organ powołany do życia późną wiosną 2016 roku. Co to jest Rada Mediów Narodowych i jak działa?

Co to jest Rada Mediów Narodowych? Ile głosów potrzeba do odwołania prezesa TVP?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 września 2022

Co to jest Rada Mediów Narodowych

Rada Mediów Narodowych (RMN) jest organem kolegialnym. Jej głównym zadaniem jest powoływanie oraz odwoływanie zarządów oraz rad nadzorczych mediów narodowych (publicznych). Mówimy zatem o spółkach: Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Polska Agencja Prasowa. Wśród ustawowych zadań rady znajdujemy także funkcję doradczą w zarządzaniu mediami.

Rada Mediów Narodowych liczy pięciu członków. To oznacza, że by odwołać prezesa, którejkolwiek z wymienionych spółek, wystarczą trzy głosy członków RMN. 5 września 2022 roku przekonał się o tym prezes Telewizji Polskiej S.A. Jacek Kurski.

Wycieczki klasowe z państwowym dofinansowaniem, także w nowym roku szkolnymWycieczki klasowe z państwowym dofinansowaniem, także w nowym roku szkolnymMichał Górecki

Kto wchodzi w skład Rady Mediów Narodowych?

Członkowie Rady Mediów Narodowych są wybierani według określonego w ustawie klucza. Trzy osoby są powoływane przez posłów na Sejm. Dwie kolejne powołuje Prezydent RP spośród kandydatów wskazanych przez największe kluby opozycyjne. Podstawowym wymogiem jest wiedza i doświadczenia „w sprawach związanych z z zadaniami i działaniem mediów. Kadencja jednego członka rady została określona na sześć lat. 

Członkowie Rady Mediów Narodowych

Według stanu na wrzesień 2022 w Radzie Mediów Narodowych zasiada pięć osób. Są to Krzysztof Czabański (powołany przez Sejm), Piotr Babinetz (powołany przez Sejm), Joanna Lichocka (powołana przez Sejm), Robert Kwiatkowski (powołany przez prezydenta), oraz Marek Rutka (także powołany przez prezydenta). 

To już kolejne odwołanie Jacka Kurskiego

Przypomnijmy, Jacek Kurski już raz został odwołany przez RMN ze stanowiska szefa TVP 2 sierpnia 2016 roku, niespełna 8 miesięcy po objęciu stanowiska na Woronicza. W październiku tego samego roku został znów wybrany na prezesa Telewizji Polskiej. 

Po raz kolejny został odwołany ze stanowiska szefa telewizji publicznej wiosną 2020 roku, by w lipcu powrócić jako p.o. prezesa, a następnie, od sierpnia po raz kolejny prezesa TVP. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!