Program Upowszechniania Strzelectwa już działa. Teraz grupa 18-26 lat

1 września rozpoczął się Program Upowszechniania Strzelectwa. Obecnie może z niego skorzystać grupa wiekowa od 18. do 26. roku życia. Osoby zainteresowane uczestnictwem mogą się zgłaszać przez stronę internetową programu.

Program Upowszechniania Strzelectwa już działa. Teraz grupa 18-26 lat
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 września 2022

Programu Upowszechniania Strzelectwa – jak się zgłosić?

Osoby zainteresowane w Programie Upowszechniania Strzelectwa mogą to zrobić przez stronę internetową https://programstrzelectwa.pl. Po weryfikacji będą mogli skorzystać z materiałów szkoleniowych online. Przedsięwzięcie jest realizowane z inicjatywy Ministerstwa Sportu i Turystyki. Operatorem programu w skali całego kraju jest spółka GUN. 

Jak działa Program Upowszechniania Strzelectwa?

Program Upowszechniania Strzelectwa jest przewidziany dla dwóch grup wiekowych. Pierwsza to młodzież szkolna i studenci w wieku od 18. do 26. roku życia. Druga dotyczy osób dorosłych, którzy ukończyli już 26 lat. 

W obu grupach za realizację programu odpowiadają kluby sportowe, które posiadają licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Drugim warunkiem stawianym takim podmiotom jest aktywne wspieranie strzelectwa sportowego. W przypadku grupy 18-26 lat, program będzie realizowany we wszystkich szesnastu województwach. 

Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Mikołaj Frączak


Zajęcia strzeleckie – jaki program?

Celem Programu Upowszechniania strzelectwa jest wsparcie organizacji zajęć strzeleckich w nowatorski sposób. Same szkolenia realizowane są w maksymalnie dwudziestoosobowych grupach. W ramach każdej z nich zajęcia odbywają się na podstawie opracowanego dwunastogodzinnego programu 

Część pierwsza zawiera godzinne zajęcia teoretyczne. Po ich zakończeniu można wziąć udział w 11-godzinnej części praktycznej. Obejmuje ona nie tylko zakres związany z samym strzelectwem, ale również zasady pierwszej pomocy w sytuacjach związanych z użyciem broni palnej. 

Jaka broń w Programie Upowszechniania Strzelectwa?

W części praktycznej, każdy uczestnik będzie mógł oddać 360 strzałów. Szczegóły podajemy w cytowanej za komunikatem resortu sportu rozpisce:

    - 100 strzałów z broni pneumatycznej krótkiej

    - 100 strzałów z broni pneumatycznej długiej

    - 50 strzałów z broni krótkiej kaliber 22 LR

    - 50 strzałów z broni długiej kaliber 22 LR

    - 25 strzałów z pistoletu centralnego zapłonu kaliber 9x19mm

    - 25 strzałów z karabinka centralnego AK/TANTAL kaliber 7,62x39/5,45x39

    - 10 strzałów z karabinka centralnego zapłonu AR15/M4/M16 kaliber 223REM/5,56x45

W ocenie Ministerstwa Sportu „taka konstrukcja części praktycznej programu pozwoli każdemu uczestnikowi poznać podstawy działania broni palnej najczęściej używanej w konfliktach zbrojnych XXI wieku”. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!