Polskie firmy chcą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy

Polskie firmy chcą uczestniczyć w powojennej odbudowie Ukrainy. Do 1 września 2022 roku do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zgłosiło się w tej sprawie około 1200 podmiotów z różnych branż.

Polskie firmy chcą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 września 2022

Jakie firmy chcą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy?

Jak wynika z danych przekazanych przez ministerstwo rozwoju oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) w powojennej odbudowie Ukrainy chcą uczestniczyć firmy budowlane, produkujące maszyny i urządzeń, sektor IT, a także branża spożywcza i medyczna. 

Co ważne, lista chętnych do udziału w tym przyszłym procesie nie jest w żadnym wypadku zamknięta. Przedsiębiorcy mogą w dalszym ciągu zgłosić swój akces do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 

Prognozowane koszty odbudowy Ukrainy

Według obecnie wymienianych wyliczeń koszt odbudowy Ukrainy po wojnie jest szacowany na 750 miliardów dolarów. W tej kwocie mieści się 110 miliardów dolarów koniecznych do odbudowy zniszczonych obiektów infrastrukturalnych. 

Przygotowanie firm do udziału w odbudowie Ukrainy

Na przełomie wiosny i lata 2022 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) ogłosiło rozpoczęcie rejestracji firm zainteresowanych w przyszłej, powojennej odbudowie Ukrainy. Budową bazy zajęła się Polska Agencja Inwestycji i Handli. Z 1,2 zgłoszonych podmiotów 800 wzięło już w konsultacjach branżowych z udziałem przedstawicieli Ambasady Ukrainy w Warszawie. W ocenie ministra rozwoju Waldemara Budy, są powody do radości, że tak wiele polskich firm odpowiedziało na czerwcowy apel resortu. W jego ocenie po zakończeniu wojny wiedza oraz doświadczenie przedsiębiorców znad Wisły może okazać się bezcenne.

Firmy, które zapisały się do bazy prowadzonej przez PAIH są zainteresowane zarówno eksportem, inwestycjami, jak również kooperacją z ukraińskimi kontrahentami w formie podwykonawców. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!