Ile zarabia nauczyciel? Rok szkolny 2022/2023

Ministerstwo Edukacji i Nauki tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, przedstawiło najważniejsze informacje dotyczące wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Ile zarabia nauczyciel? Oto dane na nowy rok szkolny. 

Ile zarabia nauczyciel? Rok szkolny 2022/2023
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 sierpnia 2022

Ile zarabia nauczyciel? Kluczowa Karta Nauczyciela

Na początek przyjrzyjmy się ustawie o zmianie ustawy Karta Nauczyciela, a także niektórych innych ustaw. Od 1 września 2022 roku została zmniejszona liczba stopni awansu zawodowego nauczycieli. Tym samym średnie wynagrodzenie pracowników oświaty zostało podporządkowane trzem etapom, przez jakie przechodzi nauczyciel na drodze swojego awansu zawodowego. W opinii resortu zapewnia to wzrost wynagrodzenia dla tych, którzy przed tablicą szkolną stawiają pierwsze kroki. 

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2022/2023

Szczegółowe kwestie związane z zarobkami nauczycieli reguluje artykuł 30 ust. 3 ustawy „Karta Nauczyciela”. Mówimy oczywiście o najnowszym brzmieniu tego aktu prawnego, jakie będzie obowiązywało od 1 września 2022 roku.

Zgodnie z literą prawa, od początku roku szkolnego 2022/2023 średnie wynagrodzenie nauczycieli będzie stanowiło 120% kwoty bazowej dla nauczyciela początkującego, 144% dla nauczyciela mianowanego oraz 184% dla nauczyciela dyplomowanego. Dodajmy, że kwota bazowa jest określana każdego roku w ustawie budżetowej.

To oznacza, że średnia pensja nauczyciela początkującego wyniesie w nowym roku szkolnym 4.432,15 złotych brutto. W przypadku nauczycieli stażystów, wzrost wynagrodzenia będzie najbardziej widoczny, bowiem nominalnie będzie to 738,69 zł, czyli ok. 20%. W przypadku nauczyciela kontraktowego zmiana będzie już mniejsza – 332,41 zł, czyli 8%. 

Kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Kiedy ferie? Kiedy egzaminy?Kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Kiedy ferie? Kiedy egzaminy?Martyna Kowalska

Staż pracy a wynagrodzenie dla nauczyciela

Jak wyjaśnia Ministerstwo Edukacji i Nauki - „zgodnie z przepisami ustawy wynagrodzenie nauczyciela w pierwszym roku pracy w szkole wzrośnie ze 100 proc. do 120 proc. kwoty bazowej, a wynagrodzenie w drugim, trzecim i czwartym roku pracy w szkole ze 111 proc. do 120 proc. kwoty bazowej. Ponadto, w związku ze skróceniem okresu, po przepracowaniu którego nauczyciel będzie mógł uzyskać stopień nauczyciela mianowanego, z 6 lat do 4 lat, o 2 lata zostanie również przyspieszone przeszeregowanie płacowe nauczyciela” –wyjaśnia MEiN

Nauczyciel, który odbędzie przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy, i uzyska stopień nauczyciela mianowanego, to w 5. i 6. roku pracy będzie mógł liczyć na średnią pensję nauczyciela mianowanego, a nie jak dotąd kontraktowego. To oznacza, że wynagrodzenie w takim przypadku wzrośnie ze 111% do 144% kwoty bazowej zapisanej w ustawie budżetowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!