Nowe zasady składania wniosków wizowych w Polsce dla Ukraińców i Białorusinów

Od 22.09.2022 r. obywatele Ukrainy i Białorusi, którzy będą chcieli złożyć wniosek o wydanie wizy krajowej, będą mogli to zrobić, jednak po wcześniejszym umówieniu terminu. O czym jeszcze muszą pamiętać? 

Nowe zasady składania wniosków wizowych w Polsce dla Ukraińców i Białorusinów
  • Anna Malinowska
  • /
  • 20 września 2022

Formalności związane z wnioskiem wizowym

Obywatele Ukrainy oraz Białorusi, którzy chcą złożyć wniosek o wizę krajową, będą musieli wcześniej umówić termin takiej czynności. Uzgodnienie terminu będzie możliwe drogą internetową za pośrednictwem strony https://visa.vfsglobal.com/pol/pl/pol/

Od kiedy nowe zasady?

Rejestracja za pośrednictwem wyżej wymienionej strony będzie możliwa od 22.09.2022 r. Same wnioski o wydanie wizy krajowej będzie można złożyć w jednym z trzech punktów przyjmowania wniosków wizowych, zgodnym z wcześniej wybraną rejestracją.

PILNE! Obywatele Rosji nie będą mogli wjechać do Polski!PILNE! Obywatele Rosji nie będą mogli wjechać do Polski!Anna Malinowska

Punkty przyjmowania wniosków wizowych 

W tym przypadku mówimy o następujących punktach przyjmowania takich wniosków. Są one zlokalizowane:

- w Warszawie, przy ul. Al. Jerozolimskie 181B (parter, wejście B-1), w godzinach od 8.30 do 16.30

- w Poznaniu, przy ul. Franciszka Ratajczaka 19 (parter), w godzinach od 8.30 do 16.30

- w Lublinie, przy ul. Tomasza Zana 39A (4 piętro), w godzinach od 8.30 do 16.30

Duże zainteresowanie wnioskami wizowymi

Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych „z uwagi na duże zainteresowanie możliwością złożenia wniosków wizowych czas oczekiwania na rejestrację może być wydłużony. Pracownicy punktów przyjmowania wniosków wizowych oraz infolinii dołożą wszelkich starań, by obsługa osób ubiegających się o wydanie wiz była sprawna i kompetentna. Osoby, którym nie uda się zarejestrować na złożenie wniosków wizowych proszone są o bieżące śledzenie strony internetowej i pojawiających się nowych terminów rejestracji wniosków, które będą sukcesywnie udostępniane”

Nowe przepisy wizowe

Warto pamiętać, że 18 sierpnia 2022 r. Minister Spraw Zagranicznych podpisał rozporządzenie w sprawie wydawania wiz krajowych cudzoziemcom przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z nowymi przepisami, osobami, które obecnie są uprawnione do złożenia wniosków o wydanie wiz krajowych są: (cytujemy za komunikatem MSZ)

- obywatele Ukrainy oraz obywatele Republiki Białorusi, którzy ubiegają się o wydanie wiz w celu wykonywania pracy w charakterze kierowcy w międzynarodowym transporcie drogowym lub niezarobkowym międzynarodowym przewozie drogowym,

- obywatele Ukrainy, którzy ubiegają się o wydanie wiz w celu wykonywania pracy w charakterze pilota lub innego członka załogi cywilnego statku powietrznego,

- obywatele Republiki Białorusi ubiegający się o wiz, o których mowa w art. 60 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (wiza wydawana w celu humanitarnym, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe), którzy ze względów bezpieczeństwa, grożących represji lub prześladowań nie mogą powrócić do kraju pochodzenia, a którzy w dniu złożenia wniosku o wydanie wiz krajowych przebywają na terytorium Polski legalnie na podstawie ważnych, wydanych wcześniej wiz krajowych w tym samym celu (humanitarnym, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe) albo którzy oświadczą, że bezpośrednio przed dniem 24 lutego 2022 r. legalnie przebywali na terytorium Ukrainy oraz przybyli do Polski z terytorium Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na jej terytorium.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!