Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze
Państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze zostaną przeprowadzone w sobotę, 24 września 2022 r. Rozpoczną się o godzinie 11:00 w całym kraju. W tej formule zostaną przeprowadzone już po raz siedemnasty. Pozytywny wynik jest przepustką na aplikacje prawnicze adwokacką, radcowską oraz notarialną. Po raz piętnasty odbędzie się również egzamin na aplikację komorniczą.
- Anna Malinowska
- /
- 21 września 2022
Państwowe egzaminy dla prawników
Każdy, kto wiąże swoją przyszłość z pracą adwokata, radcy prawnego, notariusza lub komornika musi wcześniej zdać egzamin na aplikację prawniczą. Innej drogi nie ma.
Jak wylicza ministerstwo sprawiedliwości, wrześniowe egzaminy na aplikacje odbędą się w 21 miastach na terenie całego kraju. Przeprowadzi je 55 komisji egzaminacyjnych. Będzie to 21 komisji ds. aplikacji adwokackiej, 25 – radcowskiej, 6 – notarialnej oraz 3 komisje ds. aplikacji komorniczej.
Będą nowości w CEIDG – ruszają konsultacje społeczneMartyna Kowalska
Kto wchodzi w skład komisji na egzaminach prawniczych?
W skład każdej z komisji wchodzi siedem osób. W tym gronie zasiadają przedstawiciele ministra sprawiedliwości, osoby delegowane przez odpowiednie organy prawniczych samorządów zawodowych, a także pracownik naukowy, który jest co najmniej doktorem habilitowanym nauk prawnych.
W przypadku aplikacji adwokackiej i radcowskiej, w skład komisji egzaminacyjnej wchodzi dodatkowo prokurator.
Na czym polega egzamin na aplikację?
Kandydaci na aplikantów przystępujący do egzaminu państwowego muszą rozwiązać test jednokrotnego wyboru. Liczy on 150 pytań i zawiera trzy propozycje odpowiedzi. O pozytywnym wyniku egzaminu wstępnego może mówić kandydat, który odpowie prawidłowo na minimum 100 pytań. To oznacza, że musi zdobyć co najmniej 2/3 maksymalnej liczby punktów.
Egzaminy prawnicze w liczbach
Jak informuje resort sprawiedliwości, do egzaminów dopuszczone zostały 6 062 osoby, w tym na aplikację adwokacką – 2 272 osoby, aplikację radcowską – 2 905 osób, aplikację notarialną – 717 osób, aplikację komorniczą – 168 osób.
W roku 2021 do egzaminów przystąpiły 6 374 osoby. Egzaminy zdało 3 800 osób, co stanowiło 59,6% zdających.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.