Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze

Państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze zostaną przeprowadzone w sobotę, 24 września 2022 r. Rozpoczną się o godzinie 11:00 w całym kraju. W tej formule zostaną przeprowadzone już po raz siedemnasty. Pozytywny wynik jest przepustką na aplikacje prawnicze adwokacką, radcowską oraz notarialną. Po raz piętnasty odbędzie się również egzamin na aplikację komorniczą.

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze
  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 września 2022

Państwowe egzaminy dla prawników

Każdy, kto wiąże swoją przyszłość z pracą adwokata, radcy prawnego, notariusza lub komornika musi wcześniej zdać egzamin na aplikację prawniczą. Innej drogi nie ma.

Jak wylicza ministerstwo sprawiedliwości, wrześniowe egzaminy na aplikacje odbędą się w 21 miastach na terenie całego kraju. Przeprowadzi je 55 komisji egzaminacyjnych. Będzie to 21 komisji ds. aplikacji adwokackiej, 25 – radcowskiej, 6 – notarialnej oraz 3 komisje ds. aplikacji komorniczej. 

Będą nowości w CEIDG – ruszają konsultacje społeczneBędą nowości w CEIDG – ruszają konsultacje społeczneMartyna Kowalska

Kto wchodzi w skład komisji na egzaminach prawniczych?

W skład każdej z komisji wchodzi siedem osób. W tym gronie zasiadają przedstawiciele ministra sprawiedliwości, osoby delegowane przez odpowiednie organy prawniczych samorządów zawodowych, a także pracownik naukowy, który jest co najmniej doktorem habilitowanym nauk prawnych. 

W przypadku aplikacji adwokackiej i radcowskiej, w skład komisji egzaminacyjnej wchodzi dodatkowo prokurator. 

Na czym polega egzamin na aplikację?

Kandydaci na aplikantów przystępujący do egzaminu państwowego muszą rozwiązać test jednokrotnego wyboru. Liczy on 150 pytań i zawiera trzy propozycje odpowiedzi. O pozytywnym wyniku egzaminu wstępnego może mówić kandydat, który odpowie prawidłowo na minimum 100 pytań. To oznacza, że musi zdobyć co najmniej 2/3 maksymalnej liczby punktów. 

Egzaminy prawnicze w liczbach

Jak informuje resort sprawiedliwości, do egzaminów dopuszczone zostały 6 062 osoby, w tym na aplikację adwokacką – 2 272 osoby, aplikację radcowską – 2 905 osób, aplikację notarialną – 717 osób, aplikację komorniczą – 168 osób. 

W roku 2021 do egzaminów przystąpiły 6 374 osoby. Egzaminy zdało 3 800 osób, co stanowiło 59,6% zdających.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!