Będą nowości w CEIDG – ruszają konsultacje społeczne

Ministerstwo Rozwoju zaprasza przedsiębiorców do udziału konsultacjach społecznych dotyczących nowelizacji ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Jakie nowości w CEIDG szykuje rząd? 

Będą nowości w CEIDG – ruszają konsultacje społeczne
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 września 2022

Co to jest CEIDG? 

CEIDG to skrót od nazwy Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. To państwowy, elektroniczny rejestr wszystkich prowadzących działalność gospodarczą w naszym kraju. Obecnie zawiera 2,6 mln wpisów. Cieszy się on dość dużą popularnością oraz dobrymi opiniami użytkowników.

Jak tłumaczy MRiT CEIDG wraz z portalem Biznes.gov.pl to tzw. „jedno okienko” dla przedsiębiorców. Po zalogowaniu do Konta Przedsiębiorcy istnieje możliwość załatwienia wielu spraw bez opuszczania swojego domu, czy biura. Miesięcznie na portalu loguje się blisko 1,5 miliona użytkowników, którzy realizują 180 tys. spraw online. Faktycznie załatwienie wszelkich spraw, począwszy od założenia działalności gospodarczej, zmiany danych firmy, po jej zawieszenie, czy likwidację jest naprawdę bardzo proste i nie zabiera wiele czasu.

Czym jest tarcza solidarnościowa?Czym jest tarcza solidarnościowa?Mikołaj Frączak


Co się zmieni w CEIDG? 

Projekt nowelizacji ustawy o CEIDG jest już właściwie gotowy. Teraz Ministerstwo Rozwoju chce poznać opinię przedsiębiorców na jego temat. 

Wśród najważniejszych zmian znalazło się m.in. utworzenie „jednego okienka” dla rejestracji spółki cywilnej. To oznacza, że nie będzie trzeba składać osobnych wniosków do skarbówki, GUSu, i ZUSu. Będzie obowiązywał jeden wniosek zintegrowany. 

Resort planuje również pełną cyfryzację zakładania działalności gospodarczej na Biznes.gov.pl. Do historii ma przejść składanie papierowych wniosków podczas rejestracji firmy w CEIDG. Przedsiębiorcy będą mogli jednak liczyć na pomoc Centrum Pomocy Przedsiębiorcy. 

Jedno okienko dla przedsiębiorców

Autorzy nowelizacji chcą również wzmocnić oraz usprawnić tzw. jedno okienko CEIDG. Odtąd ma nastąpić pełniejsza integracja z innymi publicznymi rejestrami. Również dane na temat spółek cywilnych będą publikowane w rejestrze CEIDG. 

Konsultacje społeczne ws. CEIDG

Z pełną treścią projektu ustawy można się zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Na uwagi MRiT czeka do 19 października 2022 r. pod adresem mailowym [email protected]

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!