Obrót towarowy z Ukrainą będzie łatwiejszy. Nowe zasady od 1 października 2022 r.

Od 1 października 2022 r. Ukraina będzie stroną Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej i Konwencji SAD. Taki stan prawny zdecydowanie ułatwi obrót towarowy z Ukrainą. Już za kilka dni będą bowiem obowiązywały nowe zasady dotyczące ceł oraz transportu. 

Obrót towarowy z Ukrainą będzie łatwiejszy. Nowe zasady od 1 października 2022 r.
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 września 2022

Konwencja SAD – Ukraina

Jak informuje polska Krajowa Administracja Cyfrowa, Kijów spełnił wszystkie wymagania formalne, które do tej pory stały na drodze, by Ukraina stała się stroną Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej (Konwencja WPT z 20 maja 1987 r.) oraz Konwencji o upraszczaniu formalności w handlu towarami (Konwencja SAD). Formalnie zmiana nastąpi od 1 października 2022 roku. 

WPT i SAD w praktyce

Przystąpienie naszego wschodniego sąsiada do Konwencji WPT oznacza, że „pomiędzy Ukrainą i pozostałymi stronami Konwencji (aktualnie Unia Europejska, Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Turcja, Macedonia Północna, Serbia i Wielka Brytania) możliwe będą przewozy towarów we wspólnej procedurze tranzytu, tj. operacje T1 lub T2 w systemie NCTS, o ile zabezpieczenia tranzytowe będą ważne na obszarze Ukrainy” – poinformowano niedawno w komunikacie na stronie Platformy Usług Elektronicznych Celno-Skarbowych (PUESC).

Uproszczone zasady wspólnego tranzytu, takie jak wzajemnie uznawane zabezpieczenia finansowe i ograniczenie kontroli na granicach, zdecydowanie wpływają na obniżenie kosztów przewozów ułatwiając, a także promując obrót towarowy.

Do Polski popłynie prąd z… UkrainyDo Polski popłynie prąd z… UkrainyMikołaj Frączak


Konwencja SAD w realiach wojny

Trzeba jednak pamiętać, że trwające działania wojenne na terenie wschodniej i południowo-wschodniej Ukrainy, a także naloty sprawiają, że należy bardzo dobrze przygotować się do ewentualnych operacji logistycznych i zebrać informacje potrzebne w organizacji transportu. 

W tym wypadku mówimy np. o urzędach wyjścia, przeznaczenia, a także tranzytowych. Informacje na ten temat są stale aktualizowane w serwisie Komisji Europejskiej. Po 1 października 2022 będzie to możliwe pod tym linkiem.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!