Do Polski popłynie prąd z… Ukrainy

Zmagająca się z rosyjskim atakiem Ukraina, podzieli się z Polską energią elektryczną. Ma ona pochodzić z Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Minister Klimatu Anna Moskwa rozmawiała na ten temat z ministrem energetyki Ukrainy Germanem Galuszczenko.

Do Polski popłynie prąd z… Ukrainy
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 września 2022

Bezpieczeństwo energetycznie Polski dzięki Ukrainie?

Spotkanie ministrów z Polski i Ukrainy dotyczyło umówienia postępów w realizacji podpisanego w KijowieMemorandum o współpracy energetycznej pomiędzy Ministerstwem Klimatu i Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Energetyki Ukrainy.

Przebudowa interkonektora między Polską a Ukrainą

Kluczową inwestycją niezbędną do realizacji uzgodnień jest przebudowa interkonektora, który umożliwi wymianę energii elektrycznej między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą. Oba kraje chcą przywrócić połączenie linii elektroenergetycznej relacji Chmielnicka Elektrownia Jądrowa – Rzeszów. Mowa o poziomie napięcia 440 kV. 

Rosja od wielu lat prowadzi agresywną politykę energetyczną, a zbrojna napaść na Ukrainę i działania wojenne dodatkowo spotęgowały negatywne efekty nadmiernego wzrostu cen energii elektrycznej i gazu w całej UE. Odcięcie się od rosyjskich wpływów skutecznie wpłynie na stabilność energetyczną Europy, przyczyni się do stabilizacji cen, a także bezpieczeństwa energetycznego Polski i Ukrainy – oceniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Czym jest tarcza solidarnościowa?Czym jest tarcza solidarnościowa?Mikołaj Frączak


Chmielnicka Elektrownia Jądrowa

Chmielnicka Elektrownia Jądrowa (Хмельницька АЕС) leży w północno-zachodniej część obwodu chmielnickiego w mieście Niecieszyn. Historia jej budowy sięga końcówki lat 70-tych ubiegłego stulecia, a zatem jeszcze czasów, kiedy Ukraina była częścią Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Obecnie na jej terenie działają dwa reaktory wodne ciśnieniowe. Właścicielem i operatorem siłowni jest Energoatom.

Przypomnijmy, do 1993 roku istniało połączenie między podrzeszowską Widełką a Chmielnicką Elektrownią Jądrową. Była to jedyna w naszym kraju linia elektroenergetyczna o napięciu 750 kV, czyli zaliczająca się do sieci najwyższych napięć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!