Ile gazu popłynie przez Baltic Pipe? PGNiG ujawnia plany

1 października 2022 r. zacznie do Polski płynąć gaz z Morza Północnego rurociągiem Baltic Pipe. PGNiG przedstawiło właśnie swoje plany w kontekście tej inwestycji na 2023 i 2024 rok. Ile gazu zakontraktowanego przez PGNiG popłynie przez Baltic Pipe?

Ile gazu popłynie przez Baltic Pipe? PGNiG ujawnia plany
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 września 2022

Ile gazu dla PGNiG popłynie przez Baltic Pipe?

PGNiG ocenia, że w 2023 roku za pośrednictwem Baltic Pipe popłynie do Polski minimum 6,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. Taki wolumen oznacza, że państwowy gigant wykorzysta przynajmniej 80% zarezerwowanej przepustowości nowego gazociągu. W kolejnym 2024 roku ilość gazu ma wzrosnąć o ponad 1 mld metrów sześciennych, co oznacza, że stopień wykorzystania zarezerwowanej przez spółkę mocy przesyłowej nowego rurociągu przekroczy 90%. 

PGNiG już po rozmowach

Spółka chwali się, że rozmowy z dostawcami gazu, którzy działają na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, zakończyły się sukcesem. Jego efektem jest zdywersyfikowany portfel pozyskania gazu, który będzie płynął do Polski otwartym właśnie (27.09) gazociągiem Baltic Pipe. 

Mowa zarówno o kontraktach, jak również wydobyciu własnym przez PGNiG Upstream Norway. To ma zapewnić około 6,5 mld metrów sześciennych gazu w 2023 roku, a także 7,7 mld metrów sześciennych w 2024 roku. Mówimy zatem o przepustowości Baltic Pipe zarezerwowanej przez PGNiG na poziomie 80-90%. 

Połączenie gazowe Polski ze Słowacją. Dlaczego jest nam potrzebne?Połączenie gazowe Polski ze Słowacją. Dlaczego jest nam potrzebne?Mikołaj Frączak


Kontrakty gazowe PGNiG

Jak informuje spółka tylko w ciągu ostatnich czterech miesięcy PGNiG podpisało umowy o łącznym wolumenie ok. 4 mld m sześc. w ujęciu rocznym. Są wśród nich m.in. kontrakty z Grupą Equinor opiewające na 2,4 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie oraz szereg mniejszych umów, w tym z TotalEnergies. Kontrakty te mają różne terminy obowiązywania, a ich realizacja rozpocznie się, w zależności od umowy, w 2022, 2023 i 2024 roku” – czytamy w komunikacie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. 

PGNiG informuje, że prowadzi dalsze rozmowy z dostawcami z rejonu Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Wszystko po to, aby optymalnie wykorzystać całość zarezerwowanej przepustowości gazociągu Baltic Pipe w kolejnych latach. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!