Pieniądze na fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym

Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2014-2020), dzięki którym będzie realizowany nowy obszar F — „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” w ramach operacji „Modernizacja Gospodarstw Rolnych”. To oznacza, że rolnicy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie fotowoltaiki w swoich gospodarstwach rolnych. 

Pieniądze na fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym
  • Anna Malinowska
  • /
  • 6 października 2022

Fotowoltaika w gospodarstwach rolnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwraca uwagę, że instalacje fotowoltaiczne nie emitują zanieczyszczeń, hałasu oraz nie ingerują w środowisko naturalne. Uznaje się zatem, że energia słoneczna jest obecnie najbezpieczniejszym odnawialnym źródłem energii. 

Teraz inwestycje w fotowoltaikę przeprowadzane w gospodarstwach rolnych będą mogły być realizowane przy dofinansowaniu z pieniędzy unijnych. 

AGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznychAGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznychMichał Górecki

Pieniądze na fotowoltaikę

Póki co, w ramach wspomnianego obszaru planowana jest realizacja inwestycji zarówno fotowoltaicznych, jak i magazynów energii wyprodukowanej w takich instalacjach. Tego typu przedsięwzięcia będą mogły również dotyczyć inteligentnych systemów zarządzania energią, w tym także z możliwością instalacji pomp ciepła.

MRiRW zaznacza, że wyprodukowana w ten sposób energia będzie wykorzystywana do obsługi urządzeń działających w gospodarstwie rolnym – np. systemu oświetlenia lub wentylacji. Celem takiego podejścia jest uniezależnienie budynków gospodarczych od dostaw energii z sieci. 

Wsparcie na OZE w rolnictwie

Zgodnie z przedstawionymi wytycznymi przez MRiRW, wsparciem będą objęte koszty zakupu instalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy do 50 kW wraz z magazynami energii i systemami inteligentnego zarządzania. Pomoc będzie dotyczyła także zakupu pompy ciepła, jeśli stanowić będzie integralną część instalacji produkującej energię z promieniowania słonecznego. 

Dotacjami będą objęte także koszty montażu instalacji wymienionych urządzeń oraz innymi wydatkami np. związanymi z przygotowaniem dokumentacji technicznej operacji, sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego, koszty związane z kierowaniem robotami budowalnymi, konsultacji i doradztwa. To samo dotyczy wydatków związanych z zakupem oprogramowania komputerowego, zakupu patentów, licencji itd.

Jakie wsparcie na fotowoltaikę dla rolników? 

W ramach dotacji będzie można uzyskać 60% kosztów kwalifikowalnych operacji w przypadku młodych rolników oraz inwestycji zbiorowych. Z kolei o 50% wsparciu będzie mowa w przypadku pozostałych operacji. Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo rolne w ramach obszaru F nie może przekroczyć 150 tys. zł” – informuje ministerstwo rolnictwa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!