Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ma 6 lat. Policja ujawniła statystyki

Dokładnie 5 października 2016 roku Komenda Główna Policji stworzyła Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od tego momentu za jej pośrednictwem ponad 3 miliony osób naniosły prawie 2,5 miliona zagrożeń, które w ponad połowie zostały potwierdzone przez policję i w dużej mierze wyeliminowane. 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ma 6 lat. Policja ujawniła statystyki
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 października 2022

Jakie zagrożenia najczęściej wskazywane na KMZB?

Jak informuje Komenda Główna Policji z 24 dostępnych kategorii zagrożeń, najczęściej wybierane są te, związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. To np. niedozwolone parkowanie, szybka jazda lub niewłaściwa infrastruktura drogowa. Według funkcjonariuszy, tego typu wpisy stanowią przeszło 60 procent wszystkich naniesionych na wirtualną, policyjną mapę. 

Ile zagrożeń wyeliminowanych dzięki KMZB?

Nie jest jednak tak, że któraś z domyślnych kategorii nie jest wykorzystywana przez obywateli. W ten sposób policja pozyskuje informacje np. dzikimi wysypiskami śmieci, bezpańskimi psami, miejscami, w których spożywany jest nielegalnie alkohol. 

Jak podaje Komenda Główna Policji, dzięki sygnałom od obywateli nanoszonym na mapę, łącznie zostało wyeliminowanych 1.131.554 różnego rodzaju zagrożeń.

Jedna ładowarka do wszystkiego! — Jest decyzja Parlamentu EuropejskiegoJedna ładowarka do wszystkiego! — Jest decyzja Parlamentu EuropejskiegoAnna Malinowska

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa? 

Policja zwraca uwagę, że aplikacja działająca zarówno na komórkach jak i w przeglądarkach internetowych, została stworzona tak, by każdy użytkownik mógł w maksymalnie prosty sposób skorzystać z jej funkcjonalności.

Co istotne KMZB nie działa tylko w jedną stronę. Użytkownik nie tylko zgłasza, ale także może się zapoznać z zagrożeniami, jakie są odnotowane przez innych użytkowników na danym obszarze. Może to być okolica domu, miejsca pracy lub szkoły. 

Sam proces naniesienia zagrożenia na mapę jest anonimowy i nie powinien trwać dłużej niż kilkanaście sekund. Użytkownik po wybraniu jednego z 24 zagrożeń dostępnych w katalogu wskazuje kursorem lokalizację, w której ono występuje, a następnie przyciskiem „ZGŁOŚ” dokonuje naniesienia zagrożenia na mapę. Zgłaszający może dodatkowo wskazać datę i czas wystąpienia zagrożenia. Może również dodać opis tekstowy sytuacji (do 500 znaków), jak też ma możliwość dołączenia załączników do 5 MB w formatach: JPG, PDF, 3gp, mov, doc, txt)” – czytamy w komunikacie policji z okazji szóstej rocznicy powstania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Nagłe przypadki tylko na 112

Policja przypomina jednocześnie, że w nagłych, alarmowych sytuacjach, wymagających szybkiej interwencji, właściwym środkiem komunikacji jest numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Policja

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!