Jedna ładowarka do wszystkiego! - Jest decyzja Parlamentu Europejskiego

Do końca 2024 r. we wszyskich urządzeniach mobilnych, do wiosny 2026 także w laptopach – takie terminy ustalił Parlament Europejski dla wprowadzenia „wspólnej ładowarki” do wszystkich urządzeń. Wiadomo, że europejskim standardem jeszcze w tej dekadzie stanie się port USB-C. 

Jedna ładowarka do wszystkiego! - Jest decyzja Parlamentu Europejskiego
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 października 2022

Jedna ładowarka w UE

O wprowadzeniu wspólnej ładowarki dla urządzeń mobilnych, a z czasem także dla laptopów zdecydował we wtorek (4.10) Parlament Europejski. Zgodnie z decyzją europarlamentarzystów, przed końcem 2024 roku wszyscy producenci telefonów, tabletów, czy aparatów fotograficznych będą musiały wyposażyć je w port USB-C. W przeciwnym razie ich wyroby nie będą mogły być sprzedawane na terenie Wspólnoty.

 

Ładowanie przez USB-C w laptopach

Nieco więcej czasu na dostosowanie się do nowego prawa będą mieli producenci laptopów. W tym wypadku, deadline ustalono nieco ponad rok później, tj. na wiosnę 2026 roku. Od tej chwili, każdy laptop wprowadzany do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej będzie musiał posiadać port USB-C nie tylko do wymiany danych, ale także zasilania i ładowania baterii – orzekli posłowie do europarlamentu.

Zamrożenie cen prądu niemal pewne! Sejm poparł pomysłZamrożenie cen prądu niemal pewne! Sejm poparł pomysłAnna Malinowska

Głosowanie za jedną ładowarką

Idea wprowadzenia „jednej ładowarki” na obszarze Unii Europejskiej spotkała się z ogromnym poparciem wśród europosłów. Za wdrożeniem takiego rozwiązania dla producentów sprzętu elektronicznego głosowało aż 602 europarlamentarzystów, przy sprzeciwie 13-tu oraz wstrzymaniu się od głosu 8 deputowanych. 

USB-C: Ekonomia i ekologia

Pomysł wdrożenia jednej ładowarki na obszarze Unii Europejskiej pojawił się po raz pierwszy ponad dekadę temu. W ocenie autorów takiego rozwiązania, wdrożenie jednolitego standardu ładowania do urządzeń mobilnych oraz laptopów pozwoli na oszczędności w wysokości 250 mln euro, jakie Europejczycy wydają na dodatkowe ładowarki. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny takiego rozwiązania. Bruksela szacuje, że ładowarki odpowiadają za blisko 11 tysięcy ton elektrośmieci. Teraz ten problem w dużej mierze zostanie rozwiązany. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!