Zamrożenie cen prądu niemal pewne! Sejm poparł pomysł

Sejm na czwartkowym posiedzeniu (29.09) przyjął ustawę, dzięki której w przyszłym roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone na poziomie z 2022 r. Na jakich zasadach? 

Zamrożenie cen prądu niemal pewne! Sejm poparł pomysł
  • Anna Malinowska
  • /
  • 29 września 2022

Zamrożone ceny energii elektrycznej — co to oznacza?

Zamrożenie cen prądu jest już niemal pewne. Sejm na czwartkowym posiedzeniu przyjął ustawę, która ma zatrzymać wzrost cen energii, ale tylko dla gospodarstw domowych, i tylko w określonych limitach. „Za” głosowało 414 posłów. Jeden był przeciw. 26 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z ustawą, której projekt został przedłożony przez Radę Ministrów, w przyszłym roku prąd nie będzie droższy niż w 2022 jednak jedynie w ustalonych limitach. Zamrożenie cen nie będzie dotyczyło tych gospodarstw domowych, które mają już podpisaną rynkową umowę, na podstawie której mają zagwarantowaną cenę na cały 2023 rok. 

Ile gazu popłynie przez Baltic Pipe? PGNiG ujawnia planyIle gazu popłynie przez Baltic Pipe? PGNiG ujawnia planyMikołaj Frączak


Zamrożenie cen prądu. Jakie limity?

Największa część gospodarstw domowych będzie miała do dyspozycji limit 2 tys. kWh. To oznacza, że do tego pułapu zapłacą za energię cenę aktualną w 2022 roku. Każdy kolejny kilowat będzie jednak rozliczany według taryf zatwierdzonych na 2023 rok, a zatem według sporo wyższych cen (jak można się spodziewać). 

Na wyższy limit – 2.600 kWh mogą liczyć gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi. 

Najwyższy pułap – 3 tys. kWh obowiązuje rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz gospodarstwa rolne. 

Według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ten mechanizm będzie kosztował budżet państwa około 23 miliardów złotych. 

Co to jest dodatek elektryczny?

Ustawa przyjęta przez Sejm wprowadza także tzw. dodatek elektryczny. To rozwiązanie dla osób, które wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania. Chodzi tu o zastosowanie pomp ciepła. W takim przypadku rodziny mogą liczyć na wsparcie w wysokości 1000 złotych. Jeśli jednak roczne zużycie prądu przekroczy 5 MWh, wówczas do tej stawki doliczone zostanie 500 złotych pomocy. W tym przypadku koszty dla państwa obliczane są na 1 mld złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!