Będzie wsparcie dla firm znad Odry. Prezydent podpisał ustawę

Będzie wsparcie przedsiębiorców znad Odry. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, która gwarantuje firmom jednorazowe świadczenie. Dostaną 3010 złotych na każdego pracownika objętego ubezpieczeniem. 

Będzie wsparcie dla firm znad Odry. Prezydent podpisał ustawę
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 września 2022

Jaka pomoc dla przedsiębiorców znad Odry?

Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje, że każdy przedsiębiorca otrzyma jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 3010 złotych od ubezpieczonego pracownika. Aby dostać wsparcie, wnioskująca firma musi spełnić szereg warunków. 

Zamrożenie cen prądu niemal pewne! Sejm poparł pomysłZamrożenie cen prądu niemal pewne! Sejm poparł pomysłAnna Malinowska


Warunki pomocy dla firm znad Odry

Po pierwsze, mowa o przedsiębiorstwach, w których przychód spadł o przynajmniej połowę. Firma otrzyma jednorazowe świadczenie, jeżeli wykaże spadek przychodów o przynajmniej 50 procent w stosunku do przychodu uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających ten miesiąc albo w analogicznym miesiącu poprzedniego roku” – wyjaśnia w komunikacie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Po drugie muszą one działać w ściśle określonych branżach – najbardziej (według ustawodawcy) doświadczonych przez sytuację na Odrze. Mowa m.in. o firmach działających w turystyce, gastronomi oraz w sektorze związanym ze sportem i rekreacją. Są to np. wypożyczalnie sprzętu sportowego, czy środków transportu wodnego. 

Pełny zakres branż i podmiotów, które mogą liczyć na pomoc, ma znaleźć się w rozporządzeniu Rady Ministrów. 

Jak wnioskować o pomoc?

Firmy, które chcą skorzystać z tego rozwiązania, muszą do końca roku złożyć odpowiedni wniosek w tej sprawie. Wiadomo, że będzie to możliwe wyłącznie drogą internetową poprzez profil informacyjny, jaki zostanie udostępniony na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kiedy pieniądze dla firm znad Odry? 

Ministerstwo Rodziny wyjaśnia, że wsparcie finansowe zostanie wypłacone niezwłocznie „po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności mającej wpływ na prawo do świadczenia i jego wysokość”. Informacje w tej sprawie będzie przesyłał ZUS. 

Wydłużono ważność bonu turystycznego.

Przy okazji ustawy o wsparciu przedsiębiorców znad Odry przedłużono ważność bonów turystycznych, jakie zostały przyznane rodzinom w szczytowym momencie pandemii COVID-19. Zgodnie z ostatnią decyzją niewykorzystane cyfrowe bony będą ważne jeszcze do 31 marca 2023 roku, a zatem do końca przyszłorocznych ferii zimowych. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!