Ile rząd wydał na 13. i 14. emerytury? Kosmiczna kwota

25 mld złotych wydał rząd na 13. i 14. emerytury w 2022 roku. Z kolei waloryzacja emerytur i rent kosztowała państwo 18,4 mld złotych. Takie dane przedstawił w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. 

Ile rząd wydał na 13. i 14. emerytury? Kosmiczna kwota
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 września 2022

Kosztowne trzynastki i czternastki

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu w ogniu pytań o wsparcie dla seniorów znalazł się wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jak wynika z wyliczeń resortu, w 2022 roku, na samą 13 emeryturę ZUS wydał 13,1 mld złotych. Zaznaczył, że to świadczenie należy uznać za stałą pozycję w kalendarzu i w przyszłym roku, około 1 kwietnia również będzie ono wypłacane. 

Minister Szwed ocenił, że utrzymana zostanie zasada, według której wysokość trzynastki będzie równe najniższej emeryturze.

MRiPS oraz ZUS poinformowały już o zakończeniu procesu wypłaty 14. emerytur. Pozostała jedynie niewielka grupa emerytur okresowych, które będą wypłacane będą na początku października. W tym roku dla seniorów na 13. i 14 emerytury przeznaczyliśmy łącznie prawie 25 mld zł”– wyjaśnił posłom Stanisław Szwed. 

Trzynaste emerytury od 2019 roku

Przypomnijmy, tzw. trzynaste emerytury pierwszy raz zostały wypłacone 2019 roku. Należy je traktować jako dodatkowe świadczenie pieniężne które od 2020 roku jest gwarantowane ustawowo dla każdego emeryta i rencisty w naszym kraju, bez względu na osiągane dochody.

ZUS będzie przekonywał seniorów do płatności bezgotówkowychZUS będzie przekonywał seniorów do płatności bezgotówkowychMichał Górecki

Czternaste emerytury od 2021 roku

Na początku, 14. emerytury były planowane jako świadczenie jednorazowe, wypłacane w czwartym kwartale 2021 roku. Rząd zdecydował jednak, że trafi ona na konta świadczeniobiorców także w 2022 roku. W tym przypadku na przełomie sierpnia i września. 

Rosną świadczenia dla seniorów

Wiceminister Stanisław Szwed przekonuje, że seniorzy mogą liczyć na sukcesywne podwyżki wypłacanych emerytur dzięki mechanizmowi waloryzacji. Z wyliczeń MRiPS wynika, że w 2022 roku na ten cel trafiło 18,4 mld złotych. W przyszłym roku, kwota ta będzie nieporównywalnie wysoka, bowiem wyniesie prawie 40 mld złotych. „Zaplanowaliśmy waloryzację na poziomie 13,8 proc., to będzie koszt około 40 mld zł od pierwszego marca” – powiedział posłom wiceminister rodziny. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!