Inflacja oszalała – wrzesień z poważnym wzrostem!

Według wstępnych danych GUS inflacja we wrześniu 2022 roku wyniosła 17,2% rok do roku oraz 1,6% miesiąc do miesiąca. To kolejny rekord, który potwierdza, że końca niepokojącego trendu nie widać.

Inflacja oszalała – wrzesień z poważnym wzrostem!
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 września 2022

Inflacja we wrześniu 2022

17,2% — to inflacyjny wynik nie widziany w polskiej gospodarce od połowy lat 90-tych. Wygląda na to, że prognozy dotyczące szczytu inflacji na miesiące wakacyjne się nie potwierdziły, a ceny nadal idą w górę. I to w bardzo szybkim tempie.

Wstępny wynik inflacji

Marnym pocieszeniem jest fakt, że mówimy o „wstępnym” odczycie inflacji, lub jak to częściej określa GUS „szybkim szacunku”. Z reguły dane te są bardzo zbliżone do ostatecznych i potwierdzonych danych. Możemy być więc pewni, że w połowie października zobaczymy podobną wartość. Margines błędu naprawdę nie jest duży.

Zamrożenie cen prądu niemal pewne! Sejm poparł pomysłZamrożenie cen prądu niemal pewne! Sejm poparł pomysłAnna Malinowska


Co drożeje najmocniej?

Z danych GUS wynika, że nadal czynnikiem, który w istotny sposób napędza inflację są ceny nośników energii. We wrześniu 2022 roku zdrożały one aż o 44,2% w porównaniu do poziomu sprzed roku. Wzrost w tym obszarze widać także w ujęciu miesięcznym, i to aż o 3,7%.

Drożeje także żywność. W sklepie spożywczym za te same artykuły wydajemy średnio o 19,3% niż przed rokiem. To oznacza, że wzrosty są w tym przypadku silniejsze niż wskazuje na to średnia dla całego koszyka towarów i usług. 

Drożeją także paliwa. W porównaniu do września 2021 są droższe o 18,3% ale… tańsze niż w sierpniu. Co prawda tylko o 2,1%, jednak to jedyne „pocieszenie” w całym zestawieniu i dlatego postanowiliśmy o nim wspomnieć.

Niepewne prognozy inflacyjne

Ekonomiści zwracają uwagę na dużą niepewność jeśli chodzi o prognozy inflacyjne dla polskiej gospodarki. Niebezpieczeństwo eskalacji konfliktu na Ukrainie, coraz większe problemy na rynku energii, oraz dalsze niepokojące sygnały z wielu obszarów gospodarczych nie pozwalają na stawianie jednoznacznych, nawet krótkoterminowych prognoz.

Analitycy podtrzymują jednak swoje założenia, według których inflacja utrzyma się na wysokim poziomie nie tylko w 2022 roku, ale także w 2023 r. Szanse na poprawę widać jedynie w dłuższym horyzoncie, około 2024 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!