Padł rekord! Podatnicy przekazali OPP ponad MILIARD złotych w ramach 1% PIT

Polacy coraz chętniej pomagają Organizacjom Pożytku Publicznego (OPP) w ramach 1% z podatku dochodowego. W ramach rozliczania PIT za 2021 roku, trafiło do nich 1,1 mld złotych. 

Padł rekord! Podatnicy przekazali OPP ponad MILIARD złotych w ramach 1% PIT
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 września 2022

Ile pieniędzy dla OPP?

1.114 mln złotych to kwota, jaką w tym roku podatnicy przekazali Organizacjom Pożytku Publicznego w ramach 1 procenta podatku dochodowego. Z danych przekazanych właśnie przez Ministerstwo Finansów wynika, że na taką formę pomocy zdecydowało się 15,9 mln podatników. Średnia kwota na jednego podatnika wyniosła w tym roku 70 złotych – wylicza resort. 

Choć jednostkowo kwoty może nie robią wrażenia, to jednak ich suma pokazuje, jak duża siła tkwi w tak prostym geście, jakim jest przekazanie jednego procenta swojego podatku na rzecz wybranej organizacji. 

1% dla OPP. Padł rekord!

Jak zauważa minister finansów Magdalena Rzeczkowska, polscy podatnicy po raz kolejny pokazali, że chcą oraz potrafią pomagać. Zauważyła też, że Organizacje Pożytku Publicznego stanowią coraz ważniejszą część demokracji oraz społeczeństwa. Dodajmy, że przekazana w tym roku kwota 1,1 mld złotych to rekord w historii akcji. Suma jest większa o 141 mln zł w porównaniu do danych ubiegłorocznych.

To rekord, który powinien być dla nas wszystkich powodem dumy. Sprawne przekazywanie tych pieniędzy to również zasługa funkcjonującej od kilku lat usługi e-PIT. W wygodny i szybki sposób przekazując 1 procent swojego podatku podatnicy samodzielnie decydują o tym, co stanie się z częścią ich podatków i jak zostaną te środki wykorzystane” – zauważyła szefowa ministerstwa finansów. 

3 mln złotych na walkę z wykluczeniem społecznym3 mln złotych na walkę z wykluczeniem społecznymMartyna Kowalska


Coraz więcej osób chce pomagać

W ramach rozliczeń za 2021 rok, na przekazanie 1% swoich podatków zdecydowało się 15,9 mln Polaków. To według MF o 600 tys. więcej niż w roku poprzednim. 

Które OPP dostały najwięcej pieniędzy?

Poniżej przedstawiamy pierwszą trójkę organizacji pożytku publicznego, która w ramach rozliczeń podatku dochodowego za 2021 rok otrzymała od podatników najwięcej pieniędzy

1. Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" (210 537 711,73 zł);

2. Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym ( 56 546 643,10 zł);

3. Fundacja "Siepomaga" (54 371 589,65 zł).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!