Ustawa antyzatorowa przyjęta przez Sejm

Przepisy są jaśniejsze, bardziej precyzyjne i efektywne – tak nowelizację ustawy antyzatorowej oceniają jej autorzy. Pracodawcy z kolei uważają, że każda próba walki z zatorami płatniczymi jest uzasadniona, bo problem ten dotyka ogromnej części firm. Niektóre, właśnie z ich powodu popadają w kłopoty i upadają. 

Ustawa antyzatorowa przyjęta przez Sejm
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 września 2022

Ustawa antyzatorowa

Nowelizacja ustawy antyzatorowej, choć formalnie zainicjowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, jest efektem współpracy tego resortu z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak przekonuje wiceminister rozwoju, nowy akt prawny przyczyni się do większej skuteczności walki z zatorami płatniczymi. 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii mówi o doprecyzowaniu istniejących przepisów, przy jednoznacznym uproszczeniu obowiązku sprawozdawczego. Do tego dochodzi także zwiększenie efektywności postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania z regulowaniem zobowiązań wynikających z umów. Resort twierdzi, że nowe prawo zostało skonstruowane po „wsłuchaniu się w głosy z rynku”. 

Rekord! Tak niskiego bezrobocia nie spodziewało się nawet ministerstwo!Rekord! Tak niskiego bezrobocia nie spodziewało się nawet ministerstwo!Mikołaj Frączak

Co zmienia nowelizacja ustawy antyzatorowej?

Cytujemy za komunikatem resortu rozwoju:

  • Uproszczenie obowiązku sprawozdawczego o praktykach płatniczych 

  • Doprecyzowanie i uregulowanie kwestii dotyczących obowiązku sprawozdawczego o praktykach płatniczych

  • Poprawa efektywności postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania ze spełnianiem świadczeń pieniężnych i uelastycznienie modelu karania 

  • Nadanie uprawnienia do niedochodzenia rekompensaty agencjom wykonawczym w sytuacji, gdy jej kwota jest równa świadczeniu pieniężnemu albo większa od tego świadczenia;

  • Nałożenie obowiązku składania oświadczenia o swoim statusie na wszystkich dużych przedsiębiorców (obecnie tylko duzi przedsiębiorcy będący dłużnikami mają taki obowiązek) 

  • Wprowadzenie bezskuteczności postanowień umownych zakazujących albo ograniczających przelew wierzytelności w przeterminowanych transakcjach handlowych, w których wierzycielem jest MŚP, a dłużnikiem duży przedsiębiorca niebędący podmiotem publicznym

  • Doprecyzowanie przepisów w zakresie wyłączenia stosowania ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych do długów objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym lub upadłościowym

Jak poprawić sytuację MŚP?

Ważnym sygnałem jest większa efektywność postępowań prowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ocenie ekspertów powinno wpłynąć to motywująco na terminowe regulowanie zobowiązań przez duże firmy wobec mniejszych podwykonawców z sektora MŚP. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!