Rekord! Tak niskiego bezrobocia nie spodziewało się nawet ministerstwo!

Rynek pracy w Polsce odnotował imponujący rekord. GUS podał, że w sierpniu 2022 roku stopa bezrobocia w naszym kraju wyniosła… 4,8% Tak dobry wynik zaskoczył nawet odpowiedzialne za rynek pracy Ministerstwo Rodziny, które spodziewało się nieco gorszego odczytu.

Rekord! Tak niskiego bezrobocia nie spodziewało się nawet ministerstwo!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 września 2022

Rynek pracy – rekordowo niska stopa bezrobocia

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła zaledwie 4,8%. Takim odczytem zaskoczone jest nawet samo Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które spodziewało się wyniku na poziomie 4,9%.

Dodajmy, że z uwagi na dostęp do danych z urzędów pracy, resort rzadko się myli. Tym razem rzeczywistość okazała się bardziej optymistyczna, niż ministerialne przymiarki.

Najniższe bezrobocie od… 1990 roku

Tak niskie wartości stopy bezrobocia po raz ostatni pojawiały się w raportach u progu III Rzeczpospolitej i tuż przed absolutnym załamaniem na rynku pracy, jakie towarzyszyło transformacji. Pesymiści mogą więc powiedzieć, że jest to zły prognostyk. Z drugiej jednak strony, w obliczu obserwowanego spowolnienia gospodarczego, inflacji i szeregu innych problemów, trzeba przyznać, że rynek pracy w Polsce wygląda na wyjątkowo stabilny. 

Prawo pracy — pomoc, po którą warto sięgnąćPrawo pracy — pomoc, po którą warto sięgnąćRafał Stępniewski

Ilu bezrobotnych zarejestrowanych jest w Polsce?

Według Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec sierpnia, w urzędach pracy w całym kraju zarejestrowanych było 806,9 tys. osób. Miesiąc wcześniej było ich 810,2 tys.

 

Ekonomiści: bezrobocie będzie jeszcze spadać

W ocenie Mariusza Zielonki z Lewiatana, w polskiej gospodarce jest jeszcze przestrzeń do dalszych spadków stopy bezrobocia. „W sierpniu bezrobocie rejestrowane spadło o 0,1 pkt proc. i wyniosło 4,8%. Było więc niższe niż wcześniej prognozował resort rodziny i polityki społecznej. Ciągle mamy otwartą ścieżkę do dalszych spadków bezrobocia. Nasza prognoza na koniec roku – 4,5% nadal pozostaje aktualna” – napisał w swoim komentarzu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!