Kto zapłacił najwyższy CIT? Lista rekordzistów

Jest oficjalna lista największych płatników podatku CIT za 2021 rok. Opublikowało ją właśnie Ministerstwo Finansów. Mowa o danych z zeznań indywidualnych firm, których przychód przekroczył barierę 50 mln euro. Kto znalazł się w czołówce?

Kto zapłacił najwyższy CIT? Lista rekordzistów
 • Martyna Kowalska
 • /
 • 30 września 2022

Rekordziści podatku CIT

Jak zauważa resort finansów, wśród liderów znalazły się firmy z sektora bankowego, energetycznego oraz podatkowego. Dotyczy to zarówno firm indywidualnych jak również grup kapitałowych. „Wpływy z podatku CIT mają bezpośrednie przełożenie na rozwój gospodarczy i społeczny Polski, a samo rzetelne płacenie podatków jest wyrazem odpowiedzialności firm i elementem uczciwej konkurencji rynkowej. Dzięki wpływom z podatków możliwa jest realizacja wielu prospołecznych i prorodzinnych projektów, zapewnienie bezpieczeństwa i sprawne funkcjonowanie Państwa" - zauważa minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Minister zwróciła także uwagę, że przy analizie tych danych warto pamiętać o zjawisku optymalizacji podatkowej, które jest powszechne na świecie oraz wiąże się z konkretnymi niebezpieczeństwami. Jednym z priorytetów resortu jest „przeciwdziałanie agresywnej optymalizacji podatkowej”. MF chce przy tym tworzyć równe zasady konkurencji dla wszystkich podmiotów obecnych na rynku. 

Padł rekord! Podatnicy przekazali OPP ponad MILIARD złotych w ramach 1% PITPadł rekord! Podatnicy przekazali OPP ponad MILIARD złotych w ramach 1% PITAnna Malinowska

Lista największych płatników CIT – firmy

 1. Polski Koncern Naftowy „Orlen” SA – ponad 1, 5 mld zł

 2. P4 z o.o. – ponad 1,4 mld zł

 3. PGNiG SA– blisko 1, 2 mld zł

 4. Jeronimo Martins Polska SA – blisko 724 mln zł

 5. Cyfrowy Polsat SA – blisko 720 mln zł

 6. Bank Polska Kasa Opieki SA – blisko 499 mln zł

 7. Santander Bank Polska SA – ponad 483 mln zł

 8. Arcelormittal Poland SA – ponad 456 mln zł

 9. Polkomtel z o.o. – ponad 437 mln zł

 10. FRF Beteiligungs-GMBH – ponad 364 mln zł

Lista największych płatników CIT – grupy kapitałowe

 1. KGHM II – blisko 1,5 mld zł

 2. Powszechna Kasa Oszczędności BP SA – ponad 1,4 mld zł

 3. MBANK – blisko 640 mln zł

 4. PZU – ponad 625 mln zł

 5. PGK PGE 2015 – ponad 616 mln zł

 6. ENEA – 411 mln zł

 7. Energa 2021 – blisko 294 mln zł

 8. Górażdże – 94 mln zł

 9. Materiały Budowlane — blisko 78 mln zł

 10. E.ON – ponad 75 mln zł

Danne są opublikowane na specjalnej stronie

Indywidualne dane podatników CIT.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!