Myjnie samochodowe mogą odetchnąć. Kolejne odroczenie obowiązku instalacji kas

To już kolejne odroczenie terminu instalacji kas rejestrujących dla myjni samochodowych, w tym również tych samodzielnie obsługiwanych przez klientów. Resort finansów zdecydował się na przesunięcie deadline’u do 1 lutego 2023 roku.

Myjnie samochodowe mogą odetchnąć. Kolejne odroczenie obowiązku instalacji kas
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 października 2022

Kasy rejestrujące w myjniach – kolejne odroczenie

Ten przykład pokazuje, że nie zawsze termin wskazany w ministerialnym dokumencie jest ostatecznym rozstrzygnięciem. Przekonali się właściciele myjni samochodowych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 roku ws. zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wprowadzono obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących. 

Pierwotnie nowy nakaz miał obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. Resort finansów zdecydował jednak, o przesunięciu tego terminu najpierw na 1 października 2022 roku. Również i ta data przestała być aktualna. Decyzją resortu finansów, obowiązującym deadline’m jest teraz 1 lutego 2023 r. 

Kasy w myjniach – dlaczego ministerstwo przekłada termin?

Przypomnijmy. Obowiązek, o którym mowa dotyczy usług mycia, czyszczenia samochodów i innych podobnych usług, w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta.

Jak wyjaśniło w komunikacie Ministerstwo Finansów „z uwagi na dalsze trudności podatników w dostępie do urządzeń fiskalnych oraz problemy z montażem i zainstalowaniem tych urządzeń termin został ponownie odroczony. Tym samym przedsiębiorcy prowadzących ten rodzaj działalności są zobowiązaniu do prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących od 1 lutego 2023 r. Zyskują więc dodatkowe 4 miesiące na wprowadzenie urządzeń fiskalnych” – czytamy.

Co z właścicielami myjni, którzy kasy już kupili?

Ministerstwo Finansów zaznacza, że przesunięcie terminu nie wyklucza możliwości, by ktoś, kto wcześniej spełnił ten obowiązek i kupił odpowiednie urządzenie, zainstalował wcześniej kasę rejestrującą. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!