Zapomniałeś o 300 plus? Pieniądze nadal do wzięcia!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina zapominalskim, że nadal mogą aplikować o świadczenie 300 plus. ZUS nie będzie jednak czekał na wnioski w nieskończoność. Czasu jest coraz mniej.

Zapomniałeś o 300 plus? Pieniądze nadal do wzięcia!
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 października 2022

Do kiedy wnioski o 300 plus?

Jeszcze tylko do końca listopada rodzice lub opiekunowie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym mogą aplikować o świadczenie 300 plus – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do tej pory instytucja ta wypłaciła blisko 1,3 mld złotych. To oznacza, że wsparcie w ramach programu „Dobry Start” trafiło do około 4,3 mln polskich uczniów. 

ZUS chwali się, że weryfikacja elektronicznych wniosków oraz wypłata świadczeń niemal w stu procentach odbywa się automatycznie. 

Dla kogo „Dobry Start”?

Zgodnie z przepisami, program „Dobry Start” to wsparcie w wysokości 300 złotych. W założeniu na wyprawkę szkolną. Świadczenie można otrzymać na każde dziecko od 7. do 20. roku życia. W przypadku osób niepełnosprawnych granica ta jest nieco wyższa. Pieniądze należą się na każde dziecko do 24. roku życia, które uczęszcza na zajęcia w szkole. 

Uczniowie ze spektrum autyzmu chcą zmian w szkołachUczniowie ze spektrum autyzmu chcą zmian w szkołachMonika Świetlińska


Kto może złożyć wniosek? 

Zgodnie z przepisami regulującymi działanie programu „Dobry Start” wniosek może złożyć rodzic lub opiekun faktyczny oraz prawny dziecka. To samo dotyczy osób sprawujących pieczę zastępczą nad dzieckiem. Mowa np. o rodzinach zastępczych lub prowadzących rodzinny dom dziecka. Te same uprawnienia mają np. dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz opiekuńczo-terapeutycznych. 

300 plus last minute. Ile trzeba czekać na pieniądze?

W przypadku osób uprawnionych, które złożyły wniosek dopiero we wrześniu, lub zrobią to w październiku lub listopadzie, pieniądze na wskazany rachunek bankowy wpłyną w ciągu kolejnych dwóch miesięcy. 

Jak złożyć wniosek o 300 plus?

Od 2021 roku wnioski o świadczenia z programu „Dobry Start” można składać wyłącznie elektronicznie. Do wyboru są trzy ścieżki: przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), poprzez bankowość elektroniczną, oraz portal Empatia, prowadzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!