„Znikający podatnik” i seria lewych faktur. Tym razem na 7,9 mln złotych

Krajowa Administracja Skarbowa z województwa zachodniopomorskiego wpadła na trop „znikającego podatnika”. Szybko się okazało, że w ten sposób wprowadzono do obrotu lewe faktury na łączną kwotę prawie 8 mln złotych.

„Znikający podatnik” i seria lewych faktur. Tym razem na 7,9 mln złotych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 października 2022

„Znikający podatnik” – jak działa oszustwo na lewe faktury?

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie poddali analizie „łańcuch transakcji” jednego z przedsiębiorców. Szybko okazało się, że wprowadzał on do obrotu fałszywe faktury. Z analizy dostępnych dokumentów wynikało, że w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy, tj. od stycznia do lipca tego roku wystawił i wprowadził do obrotu lewe faktury. Ich łączna wartość to 7,9 mln złotych

Plaga fałszywych faktur. Kolejne oszustwa podatkowe na 9 mln złotychPlaga fałszywych faktur. Kolejne oszustwa podatkowe na 9 mln złotychMikołaj Frączak

Lewe faktury a straty dla Skarbu Państwa

Co ciekawe, prezes spółki poddanej kontroli oświadczył, że nie ma nic wspólnego z wyłudzeniami skarbowymi, które stwierdzili urzędnicy z Urzędu Celno-Skarbowego (UCS) w Szczecinie. Jego linia obrony oparła się na tłumaczeniach, jakoby miał nabyć pakiet dziesięciu spółek, które następnie sprzedał nieznanym obcokrajowcom na jednej z największych platform handlowych w Polsce. 

Co ciekawe, mimo pełnionej funkcji, prezes nie interesował się sprawami spółki, która bez jego uczestnictwa miała wziąć udział w wyłudzeniu 1,5 mln złotych z tytułu podatku od towarów i usług (VAT). Właśnie na taką kwotę Krajowa Administracja Skarbowa szacuje straty, jakie poniósł Skarb Państwa w związku z opisywanym procederem. 

 

Blokada rachunków spółki

Jak relacjonuje Krajowa Administracja Skarbowa: „w siedzibach firm zabezpieczyliśmy dokumentację księgową w formie papierowej oraz elektronicznej. Naczelnik Zachodniopomorskiego UCS w Szczecinie wszczął kontrolę celno-skarbową. W przypadku przedsiębiorcy zachodziło podejrzenie wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, dlatego Szef KAS zablokował na rachunkach spółki ponad 123 tys. złotych”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!