MEiN promuje ideę szkolnych budżetów obywatelskich
Rusza kampania edukacyjna promująca budżety partycypacyjne oraz szkolne budżety obywatelskie. W jej ramach przygotowano m.in. materiały edukacyjne dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz ich nauczycieli.
- Michał Górecki
- /
- 5 października 2022
Szkolny budżet obywatelski
Pieniądze na radiowęzeł, wyposażenie szkolnej siłowni, a może odnowienie świetlicy? Są szkoły, które niektóre inwestycje konsultują z uczniami. Dobrze jest, jeśli przy tej okazji promowana będzie idea budżetów partycypacyjnych oraz szkolnych budżetów obywatelskich.
W ramach kampanii promujących takie rozwiązania przygotowano materiały edukacyjne. Są one przygotowane z myślą o uczniach klas siódmych oraz ósmych szkół podstawowych – zarówno publicznych, jak i niepublicznych.
Stworzono również scenariusze lekcji oraz wspomagające pracę z uczniami karty pracy, na które składa się formularz zgłoszeniowy oraz karta do głosowania. W ocenie autorów, tego pomysłu, materiały mają pomóc uczniom zdobycie praktycznej wiedzy w zakresie działania budżetów obywatelskich.
Zapomniałeś o 300 plus? Pieniądze nadal do wzięcia!Michał Górecki
Jak działa szkolny budżet obywatelski?
W praktyce szkolne budżety obywatelskie mają przybliżyć młodym ludziom ideę społeczeństwa obywatelskiego. Mówimy tutaj o różnych etapach – od zgłoszenia projektu, jego weryfikacji, aż po poddanie pomysłów głosowaniu.
Kampania promująca szkolne budżety obywatelskie ma popularyzować zagadnienia budżetów partycypacyjnych oraz rozwijać kompetencje uczniów w zakresie działań społecznych. To także promowanie innowacyjności, przedsiębiorczości, a także inspirowanie do działania na rzecz szkoły. Idea ma być również impulsem do rozwoju kompetencji z zakresu finansów oraz planowania.
Edukacja obywatelska
W ocenie Ministerstwa Edukacji i Nauki szkolne budżety partycypacyjne są przykładem praktycznej edukacji obywatelskiej. Projekt został przygotowany przez Centrum Analiz i Rozwoju Edukacji Obywatelskiej działającego w ramach Instytutu Badań Edukacyjnych.
Materiały edukacyjne dostępne są na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki jako załącznik do komunikatu o szkolnych budżetach obywatelskich.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.