MEiN promuje ideę szkolnych budżetów obywatelskich

Rusza kampania edukacyjna promująca budżety partycypacyjne oraz szkolne budżety obywatelskie. W jej ramach przygotowano m.in. materiały edukacyjne dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz ich nauczycieli.

MEiN promuje ideę szkolnych budżetów obywatelskich
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 października 2022

Szkolny budżet obywatelski

Pieniądze na radiowęzeł, wyposażenie szkolnej siłowni, a może odnowienie świetlicy? Są szkoły, które niektóre inwestycje konsultują z uczniami. Dobrze jest, jeśli przy tej okazji promowana będzie idea budżetów partycypacyjnych oraz szkolnych budżetów obywatelskich. 

W ramach kampanii promujących takie rozwiązania przygotowano materiały edukacyjne. Są one przygotowane z myślą o uczniach klas siódmych oraz ósmych szkół podstawowych – zarówno publicznych, jak i niepublicznych. 

Stworzono również scenariusze lekcji oraz wspomagające pracę z uczniami karty pracy, na które składa się formularz zgłoszeniowy oraz karta do głosowania. W ocenie autorów, tego pomysłu, materiały mają pomóc uczniom zdobycie praktycznej wiedzy w zakresie działania budżetów obywatelskich. 

Zapomniałeś o 300 plus? Pieniądze nadal do wzięcia!Zapomniałeś o 300 plus? Pieniądze nadal do wzięcia!Michał Górecki

Jak działa szkolny budżet obywatelski?

W praktyce szkolne budżety obywatelskie mają przybliżyć młodym ludziom ideę społeczeństwa obywatelskiego. Mówimy tutaj o różnych etapach – od zgłoszenia projektu, jego weryfikacji, aż po poddanie pomysłów głosowaniu. 

Kampania promująca szkolne budżety obywatelskie ma popularyzować zagadnienia budżetów partycypacyjnych oraz rozwijać kompetencje uczniów w zakresie działań społecznych. To także promowanie innowacyjności, przedsiębiorczości, a także inspirowanie do działania na rzecz szkoły. Idea ma być również impulsem do rozwoju kompetencji z zakresu finansów oraz planowania. 

Edukacja obywatelska

W ocenie Ministerstwa Edukacji i Nauki szkolne budżety partycypacyjne są przykładem praktycznej edukacji obywatelskiej. Projekt został przygotowany przez Centrum Analiz i Rozwoju Edukacji Obywatelskiej działającego w ramach Instytutu Badań Edukacyjnych.

Materiały edukacyjne dostępne są na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki jako załącznik do komunikatu o szkolnych budżetach obywatelskich.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!