Jakie stypendia w roku akademickim 2022/2023

Na jakie stypendia, oraz pomoc socjalną mogą liczyć studenci w rozpoczętym właśnie roku akademickim? Przedstawiamy główne rozwiązania, bazując na oficjalnym komunikacie resortu edukacji i nauki. 

Jakie stypendia w roku akademickim 2022/2023
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 października 2022

Stypendium to szansa dla wielu studentów

Mimo poprawienia się sytuacji ekonomicznej wielu rodzin na przestrzeni ostatnich dekad, stypendia nadal są dla wielu studentów jedyną szansą na kontynuowanie studiów i utrzymanie się w obcym mieście. Koszty przeciętnego studenta rosną proporcjonalnie do inflacji. Wzrosły ceny najmu mieszkań, zdrożały bilety kolejowe oraz komunikacja. W takich wypadkach, nawet najmniejszy zastrzyk gotówki może znaczyć wiele.

Są też studenci, którzy z uwagi na pracę zarobkową lub pomoc od rodziców odkładają stypendia na później. W ciągu 5 lat nauki, może uzbierać się spora kwota, która może przydać się na start w dorosłe i samodzielne życie. 

Chcesz studiować medycynę? Dostaniesz kredytChcesz studiować medycynę? Dostaniesz kredytMikołaj Frączak

Stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia

Od 1 października 2022 r. rektorzy uczelni mogą przekazywać swoje wnioski o stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia studentów. 

Stypendium to jest przyznawane studentom, którzy szczególnie angażują się w życie naukowe uczelni, oraz który mogą się pochwalić szczególnymi osiągnięciami z dziedziny nauki, sztuki i sportu. Mowa zarówno o studentach pierwszego, jak i drugiego stopnia, a także jednolitych studiów magisterskich.

Stypendium socjalne w roku akademickim 2022/2023

MEiN złożyło propozycję, aby w rozpoczętym właśnie roku akademickim wprowadzono regulacje, które zwiększą dostępność stypendiów socjalnych dla studentów, którzy zmagają się z trudną sytuacją materialną. Wsparcie to ma dotyczyć także studiujących na polskich uczelniach osobach z Ukrainy. Od stycznia 2023 r. uczelnie będą mogły podnieś wysokość dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne z 1051,7 zł do 1294,4 zł na osobę w rodzinie (netto)” - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Docelowo ujednolicenie w skali kraju kryterium dochodowego uprawniającego do stypendium socjalnego i zwiększenie jego wysokości jest planowane jednak dopiero od 1 października 2023 r. 

Resort odpowiedzialny za szkolnictwo wyższe pracuje obecnie nad projektem nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!