Dopłaty do ogrzewania. Ważny termin dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe dużo czasu nie mają. Do dzisiaj, tj. do 11 października 2022 roku muszą złożyć do sprzedawców ciepła oświadczenia o tym, że spełniają warunki pozwalające na uznanie ich za odbiorców, dla których stosuje się średnią cenę wytwarzania ciepła, pomniejszoną o rekompensatę.

Dopłaty do ogrzewania. Ważny termin dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 października 2022

Oświadczenie spółdzielni lub wspólnoty

Złożenie oświadczenia do sprzedawców ciepła przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową, to wymóg, wynikający z niedawno przyjętej Ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw z 15 września 2022 r.

 

Do kogo należy złożyć oświadczenie?

Zgodnie z ustawową dyspozycją oświadczenie powinno być złożone u sprzedawcy ciepła, z którym odbiorca posiada zawartą umowę sprzedaży ciepła, lub zamierza ją zawrzeć na nadchodzący sezon. 

Awaria ogrzewania. Czy mogę domagać się odszkodowania?Awaria ogrzewania. Czy mogę domagać się odszkodowania?Mikołaj Frączak

Oświadczenia a odbiorcy wrażliwi

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwraca uwagę, że w przypadku wrażliwych odbiorców takich jak szkoły, przedszkola, żłobki, przychodnie czy szpitale niezłożenie w wyznaczonym terminie oświadczenia, daje prawo sprzedawcy ciepła, by nie stosować wobec tego odbiorcy średniej ceny wytwarzania ciepła z zastosowaniem rekompensaty. 

Złożenie oświadczenia po upływie ustawowego terminu, zobowiązuje sprzedawcę ciepła do stosowania wobec tego odbiorcy średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą ze skutkiem od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie” – instruuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!