Duża międzynarodowa organizacja dorzuci się do 500+ dla Ukraińców

UNICEF, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci przekaże Polsce 100 mln złotych na wsparcie programu Rodzina 500 plus. Chodzi o środki dla uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po zbrojnej, rosyjskiej agresji.

Duża międzynarodowa organizacja dorzuci się do 500+ dla Ukraińców
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 października 2022

500 plus ze wsparciem UNICEF

Pieniądze te nie są już jedynie obietnicą. Porozumienie w tej sprawie podpisali – koordynator krajowy UNICEF w Polsce Rashed Mustafa, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Pomoc dla Ukraińców i wsparcie ze świata

Jak przyznaje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wiele osób z całego świata docenia działania Polski na rzecz pomocy osobom uciekającym przed wojną na terenie Ukrainy. „W ostatnim czasie wizytował u nas premier Portugalii i nie ukrywał, że był pod wrażeniem naszego zorganizowania” – przyznała prof. Gertruda Uścińska.

Z podobnym uznaniem działania realizowane przez państwo i ZUS wysoko oceniają przedstawiciele znanej, międzynarodowej organizacji UNICEF. Zdecydowali o przekazaniu do Polski około 20 mln dolarów na refundację świadczeń wypłacanym Ukraińcom w ramach programu Rodzina 500 plus. To około 100 mln złotych, które zasilą budżet ZUS w tym działaniu. 

ZUS: Niektórzy Ukraińcy będą musieli zwrócić 500 plusZUS: Niektórzy Ukraińcy będą musieli zwrócić 500 plusMartyna Kowalska

500 plus tylko dla Ukraińców przebywających w Polsce

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przy tej okazji, że świadczenia dla rodzin, wypłacane uchodźcom z Ukrainy, przysługują na podstawie specustawy ukraińskiej uchwalonej wiosną tego roku. Zgodnie z jej postanowieniami mogą je otrzymywać tylko osoby, które przebywają na terenie Polski. To oznacza, że każdy wyjazd powyżej 30 dni musi z terytorium RP być zgłoszony do ZUS.

Nie są to „puste zapisy”, które łatwo ominąć. Zakład Ubezpieczeń Społecznych deklaruje, że posiada dostęp do rejestru Straży Granicznej i za jego pomocą weryfikuje uprawnienia do wymienionych świadczeń. „obecnie trwają prace legislacyjne, aby jeszcze bardziej usprawnić przepływ tych informacji” – czytamy w komunikacie ZUS. 

Ilu Ukraińców straciło 500 plus?

Na 440 tys. świadczeń wychowawczych przyznanych na okres świadczeniowy 2022/2023 ZUS wstrzymał już wypłatę ponad 80 tys. obywatelom Ukrainy. Powodem takiej decyzji był ich wyjazd z Polski. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!