Wzrośnie liczba terenów inwestycyjnych w Polsce. 5 mld zł na ich przygotowanie

To już piąty nabór w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Zastrzyk gotówki z budżetu ma pomóc samorządom w przygotowaniu terenów inwestycyjnych w ramach stref przemysłowych. Budżet programu wzrósł z 3 do 5 mld złotych – wszystko przez rekordowe zainteresowanie JST. 

Wzrośnie liczba terenów inwestycyjnych w Polsce. 5 mld zł na ich przygotowanie
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 października 2022

Pieniądze na tereny inwestycyjne

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwraca uwagę, że dostępność dobrze przygotowanych terenów, to główny czynnik przy podejmowaniu decyzji o inwestycjach. M.in. dlatego piąty już nabór w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych ma pomóc samorządom w przygotowaniu takich obszarów. Mowa o uzbrojeniu w media. 

Na co pieniądze w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych?

Pieniądze z tego programu mogą być przeznaczane na budowę lub modernizację infrastruktury drogowej, elektroenergetycznej (w tym oświetleniowej), technicznej drogowej oraz wodnokanalizacyjnej. Dopuszczalne jest także uwzględnienie w planach działań z zakresu melioracji gruntu. 

Kto może ubiegać się o pieniądze na tereny inwestycyjne?

Zgodnie z zasadami rozdziału środków z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, do składania wniosków były uprawnione gminy, powiaty, województwa oraz związki jednostek samorządu terytorialnego. Każda jednostka mogła złożyć maksymalnie dwie aplikacje mieszczące się w limitach 100 mln złotych oraz 250 mln złotych. 

W wyniku naboru dotacje przyznano pod 52 inwestycje rozsiane we wszystkich województwach kraju. „Wasza odpowiedź na program jest niezwykle budująca. Liczba i wysokość wniosków zaskakuje. Polska konkuruje o inwestorów z krajami z całego świata. Musimy naszą ofertę stale poprawiać. Niech te inwestycje przełożą się na lepsze życie, lepsze i wyższe wynagrodzenie. Polska ma wielki potencjał, który należy dobrze wykorzystywać” – powiedział podczas uroczystego przekazania środków minister rozwoju Waldemar Buda.

Pieniądze dla byłych PGR-ów. To aż 4 mld złotych!Pieniądze dla byłych PGR-ów. To aż 4 mld złotych!Michał Górecki

Inwestycje zagraniczne — statystyki

MRiT informuje, że w skali całego świata bezpośrednie inwestycje zagraniczne warte były w ubiegłym roku 1,58 bln dolarów. To o 64 proc. więcej, niż rok wcześniej. Dane dla Polski na tym tle wyglądają lepiej niż dobrze, bo wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych sięgnęła rekordowego poziomu 24,8 mld dolarów. Rok wcześniej było to 13,8 mld dolarów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!