Nowe prawo regulujące działalność lombardów coraz bliżej

Nowe prawo regulujące działalność lombardów będzie wspólnym dziełem Ministerstwa Finansów oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obecnie projekt ustawy znów trafił do konsultacji.

Nowe prawo regulujące działalność lombardów coraz bliżej
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 października 2022

Nowe prawo regulujące działalność lombardów

Autorzy projektu ustawy, która ma na nowo uregulować działalność lombardów, zapewniają, że nowe praw nie zmienia podstawowych założeń działania takiego biznesu. Nie oznacza to jednak, że nie zmienią się zasady prowadzenia takiej działalności. 

Właściciele lombardów muszą być przygotowani na to, że wzmocni się poziom ochrony ich klientów. To wynik udziału w procesie projektowania nowej ustawy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w przeszłości wielokrotnie podkreślał konieczność doprecyzowania niektórych przepisów. 

Takie ciężarówki wyjeżdżają ma polskie drogi. WSTYD! — (FILM)Takie ciężarówki wyjeżdżają ma polskie drogi. WSTYD! — (FILM)Martyna Kowalska

Ustawa lombardowa w konsultacjach

Kiedy nowe prawo wejdzie w życie? Trudno powiedzieć. Prace nad nim ciągną się miesiącami, a projekt znów trafił do konsultacji. Wiadomo jednak, że potrwają one do 28 października 2022 r. Od tego momentu, jak pokazuje doświadczenie, proces legislacyjny może znacznie przyspieszyć. 

Co zawiera nowa ustawa dotycząca lombardów?

Projektowana ustawa określa ramy prowadzenia działalności lombardowej, obowiązki przedsiębiorców, definicję i elementy umowy pożyczki lombardowej, całkowity koszt pożyczki lombardowej, zasady dotyczące sprzedaży przedmiotu zabezpieczenia lombardowego oraz zasady odpowiedzialności za naruszenie ustawy” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

To jednak nie wszystko. Przedsiębiorcy prowadzący działalność lombardową muszą liczyć się z tym, że nowe prawo wzmocni „monitoring” nad tym rynkiem. Nowościami będzie z pewnością obowiązek rejestracji takiego biznesu w odpowiednim rejestrze, a także, o czym pisaliśmy przed chwilą zwiększenie poziomu ochrony konsumenta, czyli klienta lombardów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!