Pomoc dla gospodarstw, zniszczonych przez zjawiska meteorologiczne

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dzięki zmianie rozporządzenia, będzie udzielała pomoc finansowom rodzinom, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku ze szkodami spowodowanymi np. załamaniem pogody. Wsparcie dotyczy zdarzeń, i szkód, które wystąpiły w 2022 roku w gospodarstwie rolnym.

Pomoc dla gospodarstw, zniszczonych przez zjawiska meteorologiczne
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 października 2022

Dla kogo wsparcie?

Jak wynika z informacji opublikowanej przez resort rolnictwa, na wsparcie mogą liczyć gospodarstwa rolne, które ucierpiały w związku z wystąpieniem następujących zjawisk: gradu, nawalnego deszczu, przezimowania, wiosennych przymrozków, powodzi, huraganów, uderzeń pioruna, osunięcia się ziemi lub lawin. 

Dodatkowo, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych oraz zwierząt gospodarskich, które zostały oszacowane przez odpowiednie komisje, mówimy także o suszy. 

Jaka pomoc dla rolników?

Zgodnie z przyjętymi zasadami pomoc będzie udzielana w wysokości 10.000 zł – w przypadku, gdy szkody przekraczają 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie, oraz 5.000 zł w przypadku gdy wartość szkód została obliczona poniżej tego poziomu. Wsparciu nie podlegają szkody, które nie przekraczają 1% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie. 

Orka na ugorze, czyli odstępstwa dla rolników w 2023 rokuOrka na ugorze, czyli odstępstwa dla rolników w 2023 rokuMichał Górecki


Jak ubiegać się o pomoc?

Rolnik, który chce skorzystać z opisanego wyżej mechanizmu pomocowego powinien złożyć wniosek w odpowiednim biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tym wypadku obowiązuje formularz dostępny na stronie internetowej ARiMR. 

Wśród obowiązkowych załączników wymienić należy kopię protokołu oszacowania szkód. Dopuszczalny jest także uwierzytelniony przez producenta rolnego wydruk protokołu oszacowania szkód lub wydruk odpowiedniej kalkulacji. Konieczna jest także zgoda współwłaścicieli gospodarstwa. 

Do kiedy można ubiegać się o pomoc dla gospodarstw rolnych? 

Wnioskiw tej sprawi można złozyć do 15 listopada 2022 r. do biura powiatowego ARiMR - właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o wsparcie. 

Za datę złożenia tego wniosku uważa się datę wpływu prawidłowo wypełnionegoi kompletnego wniosku do biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny ubiegającego się o pomoc. W przypadku złożenia wniosku lub wpływu wniosku do Agencji po 15 listopada 2022 r. nie wszczyna się postępowania w sprawie przyznania pomocy” – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!