Dostałeś spadek lub darowiznę? Sprawdź nowe przepisy

Są zmiany w przepisach dotyczących spadków oraz darowizn. Od 13.10.2022 roku rozporządzenie Ministra Finansów podniosło kwoty wolne i limity. Co dokładnie się zmieniło?

Dostałeś spadek lub darowiznę? Sprawdź nowe przepisy
 • Martyna Kowalska
 • /
 • 20 października 2022

Rozporządzenie ws. podatku od spadków i darowizn

Doskonale wiemy, co inflacja robi z naszymi protfelami. Do tempa wzrostu cen po części musi dostosowywać się państwo. Niektóre akty prawne muszą być na bieżąco zmieniane. Dokładnie tak stało się z rozporządzeniem, które reguluje kwestie opodatkowania spadków i darowizn. O co dokładnie chodzi? 

Rozporządzenie Ministra Finansów, które obowiązuje od 13 października 2022 roku podwyższa kwoty wolne, a także przedziały skali podatkowych o 8,27%. Ma to związek ze wzrostem cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku. Nie mylić z inflacją CPI, która jak wiemy jest ponad dwukrotnie wyższa.

Jakie kwoty i limity od spadków i darowizn?

Decyzja ministra finansów sprowadza się głównie do poniesienia kwot wolnych dla darowizn na określone w ustawie cele mieszkaniowe”

  - 10 434 zł zamiast dotychczasowych 9 637 zł do – limit od jednego darczyńcy,

  - 20 868 zł zamiast dotychczasowych 19 274 zł– limit od wielu darczyńców łącznie.

Podniesione zostały również tkwoty wolne od podatku:

  - 10 434 zł (zamiast 9 637 zł) w I grupie podatkowej,

  - 7 878 zł w (zamiast 7 276 zł) w II grupie podatkowej,

  - 5 308 zł w (zamiast 4 902 zł) w III grupie podatkowej.

Jaka skala?

Przy tej okazji zmieniła się skala podatkowa, czyli wzrosły przedziały, do których stosuje się konkretne stawki podatków. Widać to na tym przykładzie: „Obdarowany przez dalszą rodzinę (np. wuja lub ciotkę) może teraz zapłacić 12 proc. podatku do kwoty 11 128 zł, a wcześniej po przekroczeniu 10 278 zł wchodził już w stawkę 15 proc. Równocześnie 15 proc. stawka obowiązuje go teraz do 22 256 zł, a nie jak wcześniej do 20 557 zł” – napisano w komunikacie MF. 

Przepisy te odnoszą się do przypadków, w których obowiązek podatkowy powstał od 13.10.2022 r. Obejmują więcdarowizny otrzymane od tego dnia, albo spadki, których nabycie sąd lub notariusz potwierdził po 12.10.2022 r.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!