UE: 700 mln zł dla Polski na wsparcie ukraińskich uchodźców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisało umowy grantowe z Komisją Europejską, dzięki którym nasz kraj otrzymał łącznie prawie 700 mln złotych na wpieranie działań związanych z masowym napływem osób, które uciekają z pogrążonej w wojnie Ukrainie. Na tym jednak wsparcie ma się nie skończyć.

UE: 700 mln zł dla Polski na wsparcie ukraińskich uchodźców
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 października 2022

Pieniądze UE na wsparcie uchodźców

Mówimy o pierwszej transzy, jaka trafiła do Polski. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznaje, że już złożyło wniosek o kolejne środki. W tym przypadku w grę wchodzi przeszło 200 mln złotych.

Z uwagi na kryzys migracyjny wywołany wojną w Ukrainie, w Komisji Europejskiej pojawił się pomysł zmian w budżecie Unii Europejskiej w wysokości 400 mln euro, by wspomóc państwa członkowskie, które dotyka to zjawisko. 

Duża międzynarodowa organizacja dorzuci się do 500+ dla UkraińcówDuża międzynarodowa organizacja dorzuci się do 500+ dla UkraińcówMartyna Kowalska

Emergency Assistance w Unii Europejskiej

Decyzja Brukseli dotyczy przyznania środków już w ramach nowej perspektywy. Pieniądze trafiają do państw członkowskich w ramach instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. Mowa o mechanizmie Emergency Assistance w ramach funduszy wewnętrznych. W jego skład wchodzą Fundusz Azylu, Migracji i Integracji 2021-2027 (FAMI), a także Instrument Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami 2021-2027 (IZGW).

Ile pieniędzy dla Polski na pomoc Ukraińcom?

W ramach omawianego mechanizmu Komisja Europejska zdecydowała o przeznaczeniu Polsce około 695 mln złotych, czyli 144,6 mln euro. Pieniądze mają trafić na pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy opuszczają swój kraj w związku z toczącą się wojną. 

„Kwota w wysokości blisko 329 mln zł (68,4 mln euro) została przekazana w ramach FAMI, zaś ponad 366 mln zł (76,2 mln euro) w ramach IZGW. Komisja Europejska nie wskazała konkretnych działań kwalifikujących się do sfinansowania, pozostawiając tę decyzję po stronie danego państwa. Przyznane środki stanowią refundację części poniesionych przez Polskę kosztów” – informuje MSWiA.

Wnioski aplikacyjne z MSWiA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że już przygotowało, a następnie złożyło do KE wnioski aplikacyjne. KE podpisała umowy dotacyjne z MSWiA już 16 sierpnia 2022 r., a 26 sierpnia przekazała środki finansowe na konto funduszy spraw wewnętrznych w Ministerstwie Finansów.

Środki przyznane Polsce w ramach FAMI zostaną rozdystrybuowane za pośrednictwem Funduszu Pomocy i przekazane na pomoc uchodźcom. Z kolei środki otrzymane w ramach IZGW będą przeznaczone na wzmocnienie infrastruktury granicznej na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej” – informuje resort spraw wewnętrznych w najnowszym komunikacie.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!