Czy Bitcoin jest legalny? Sprawdzamy prawo w Polsce i na Świecie
Z kryptowalutami związanych jest sporo kontrowersji. Największe z nich dotyczą braku ogólnego nadzoru finansowego. Oznacza to, że w poszczególnych krajach regulacje prawne dotyczące kryptowalut zależą głównie od lokalnej polityki pieniężnej danego państwa. Jak wygląda kwestia legalności bitcoinów w Polsce i na świecie?
- Rafał Stępniewski
- /
- 20 października 2022
Bitcoin a regulacje prawne
W przeciwieństwie do tradycyjnych pieniędzy, nad kryptowalutami nie panuje żaden organ nadzorujący. Bitcoin pozostaje systemem całkowicie zdecentralizowanym, zapewniającym użytkownikom bezpieczne oraz anonimowe płatności internetowe. Brak nadzoru finansowego budzi jednak sporo kontrowersji.
Regulacje prawne w zakresie Bitcoina muszą być indywidualnie opracowywane przez banki centralne poszczególnych państw. Wiąże się to jednak z ryzykiem ograniczenia swobody w użytkowaniu kryptowalut na terenie danego kraju, a także opodatkowania dokonywanych transakcji. Jak pokazują niektóre państwa, możliwe jest nawet zdelegalizowanie Bitcoina. Egzekwowanie tego prawa nie jest jednak łatwe. Trudno bowiem ukarać osobę, która złamała przepisy, dokonując anonimowej płatności.
Poszczególna państwa muszą we własnym zakresie ustalać politykę pieniężną, także w zakresie definiowania bitcoinów jako środka płatniczego. W niektórych krajach regulacje te są bardzo liberalne i dają nawet możliwość płacenia kryptowalutami w instytucjach urzędowych. Inne państwa są bardziej konserwatywne i wprowadzają pewne ograniczenia, które mają na celu zniechęcić obywateli do używania kryptowalut.
Gdzie Bitcoin jest legalny?
Obecnie Bitcoin pozostaje legalną formą płatności internetowych w większości krajów. W Finlandii, Niemczech czy Szwajcarii, bitcoiny są oficjalnym i uznawanym środkiem płatniczym. Wprowadzaniem jakichkolwiek praw w zakresie kryptowalut nie są też zainteresowane Republika Czeska czy Brazylia.
Osobną kwestią pozostają jednak podatki. Warunki odprowadzania podatku od czynności cywilnoprawnych są jasno definiowane przez prawo cywilne. Kryptowaluty pozostają jednak system zdecentralizowanym, przez co wiele państw nie rozpatruje ich w kategoriach prawdziwych pieniędzy. Ze względu na anonimowość płatności, ściąganie podatków od osób wykorzystujących bitcoiny jest znacząco utrudnione.
Gdzie Bitcoin jest nielegalny?
Podejście poszczególnych krajów do kryptowalut w dużym stopniu zależy od aktualnego rządu oraz panującego ustroju politycznego. W państwach totalitarnych bitcoiny uznawane są za niebezpieczne. Państwa skrajnie konserwatywne, pozbawione władzy demokratycznej również skłaniają się ku niechęci do wirtualnej waluty.
Jako przykład posłużyć mogą Chiny, w których wymiana tradycyjnych pieniędzy na kryptowaluty jest zakazana. Stanowi to spory problem dla całego systemu, ponieważ to właśnie na terytorium tego kraju generowana jest połowa mocy obliczeniowej sieci Bitcoin. Niekorzystna polityka pieniężna Chin większa również ryzyko zachwiania światowego rynku kryptowalut, np. w przypadku potencjalnego ataku na sieć.
Bitcoin jako środek płatniczy
Sklepy i platformy usługowe coraz powszechniej dodają do serwisów opcję płatności w BTC, z różną możliwą formą rozliczenia. Środki mogą być wpłacane w bitcoinach na indywidualny portfel danej firmy, jednak większość z nich korzysta z usług zewnętrznych platform płatniczych. Wpłacona kryptowaluta jest wówczas przeliczana na standardową walutę i w takiej formie trafia do sprzedawcy lub dostawcy usługi.
Bitcoiny nie są jednak stosowane jedynie w płatnościach internetowych. Waluty cyfrowe stają się coraz popularniejsze, dzięki czemu podejmowane są próby rozpowszechnienia BTC również w punktach naziemnych. Dysponując portfelem mobilnym, kryptowalutami można już płacić w niektórych lokalach usługowych i sklepach stacjonarnych. Transakcja przeprowadzana jest wówczas poprzez zeskanowanie odpowiedniego kodu QR. Na świecie uruchamiane są również pierwsze bankomaty, w których za bitcoiny wypłacić można tradycyjne pieniądze.
Bitcoin w Polsce
Obecnie w Polsce nie istnieją teoretycznie żadne zakazy i ograniczenia, które mogłyby utrudniać użytkownikom korzystanie z bitcoinów. Na terenie kraju znaleźć można nawet różne punkty usługowe, w których da się dokonać płatności za pomocą mobilnego portfela. Podejście polskiego rządu do kryptowalut jest jednak dość ambiwalentne. Ministerstwo Finansów wciąż nie przyznało Bitcoinowi oficjalnego statusu środka płatniczego.
Sprzedaż BTC podlega jednocześnie opodatkowaniu z tytułu zbycia praw majątkowych. Obrót bitcoinami kwalifikowany jest do naliczenia podatku 19% od zysków. Jednak według stwierdzenia Izby skarbowej z 2016 roku, wymiana kryptowalut zwolniona jest z zapłaty podatku VAT.
Polskie regulacje prawne w zakresie bitcoinów są niestety dość niejasne, a obecna polityka pieniężna ma wyraźnie negatywny stosunek do kryptowalut. W 2017 roku wydana została nawet oficjalna broszura informacyjna Ministerstwa Finansów, przestrzegająca inwestorów przed inwestycjami w Bitcoin. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że w Polsce nie zostaną wprowadzone żadne restrykcyjne przepisy dotyczące wydobycia i obrotu kryptowalutami.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.