ZUS: Ruszyła wypłata pomocy dla przedsiębiorców znad Odry

Ruszyła wypłata świadczeń pieniężnych dla przedsiębiorców znad Odry – informuje ZUS. Warto pamiętać, że właściciele prowadzący określoną działalność, które przychody w związku z sytuacją na Odrze spadły o 50%, nadal mogą występować o wypłatę wsparcia. 

ZUS: Ruszyła wypłata pomocy dla przedsiębiorców znad Odry
  • Anna Malinowska
  • /
  • 20 października 2022

Świadczenie pieniężne dla przedsiębiorców znad Odry

Świadczenie, o którym mowa wynosi 3.010 złotych za każdego ubezpieczonego. Kwota ta nie podlega opodatkowaniu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski w tej sprawie za pośrednictwem swojej Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS). 

Ilu przedsiębiorców znad Odry zgłosiło się po pieniądze?

Według oficjalnego komunikatu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozpoczęła się wypłata pieniędzy. Nie będzie to jednak dla państwa jakaś porażająca kwota, bowiem do tej pory wpłynęło zaledwie kilkadziesiąt wniosków od przedsiębiorców. 

Niewykluczone, że wynika to z zasad ustalania prawa i wypłaty świadczenia pieniężnego, które zostały określone w rozporządzeniu, będącym uzupełnieniem do ustawy o pomocy. Możemy w nim znaleźć kody PKD, którym MUSI być oznaczona przeważająca działalność danego przedsiębiorcy. Wskazane zostały także powiaty, na których powinien prowadzić swoją działalność, a także miesiąc, za który będzie wypłacone wsparcie.

Katastrofa na Odrze. 14 mln złotych na odbudowę ekosystemuKatastrofa na Odrze. 14 mln złotych na odbudowę ekosystemuAnna Malinowska

 

Wypłata świadczenia tylko w przypadku spadku przychodów

Przedsiębiorca, który ubiega się o pomoc musi przede wszystkim wykazać, że w sierpniu 2022 roku jego przychód był co najmniej o 50% niższy niż w lipcu 2022, czerwcu 2022 lub sierpniu 2021 r. 

Jednorazowe świadczenie w wysokości 3010 zł przysługuje za każdego ubezpieczonego, który spełnia warunki ustawowe. Od świadczenia nie jest pobierany podatek dochodowy od osób fizycznych ani składka na ubezpieczenie zdrowotne. Nie mogą być też od niego ustalane żadne potrącenia ani nie podlega ono postępowaniu egzekucyjnemu. Świadczenie będzie stanowiło tzw. pomoc de minimis” – tłumaczy ZUS

ZUS dodaje, że stosowna informacja o wysokości pomocy przelanej na rachunek bankowy, zestawienie ubezpieczonych, którzy zostali uwzględnieni przy ustalaniu kwoty świadczenia, oraz zaświadczenie o wysokości udzielonej pomocy publicznej będą dostępne na koncie w PUE ZUS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!