Duże zainteresowanie KPO. Rolnicy w ciągu kilku dni złożyli prawie 1.200 wniosków!

Od 17 października 2022 trwają cztery nabory z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Tylko w ubiegłym tygodniu ARiMR przyjęła prawie 1200 wniosków o dofinansowanie. Mowa o łącznej kwocie… 203 mln złotych!

Duże zainteresowanie KPO. Rolnicy w ciągu kilku dni złożyli prawie 1.200 wniosków!
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 października 2022

Pieniądze z KPO – kolejka chętnych

Mimo że sprawa przekazania środków z UE dla Polski jest dość sporna, trwają już rolnicze nabory wniosków o środki z KPO. Zgodnie z przyjętymi zasadami, można je składać jedynie drogą elektroniczną, poprzez formularz zamieszczony na Platformie Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Na co pieniądze z KPO?

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 21 października 2022 roku zarejestrowano 69 wniosków na 181,7 mln zł od mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych wsparciem w ramach przetwórstwa lub wprowadzania produktów do obrotu. Rolnicy i rybacy, którzy planują działalność przetwórczą, złożyli 23 wnioski o niemal 7,2 mln zł wsparcia. Natomiast o dofinansowanie wymiany pokryć dachowych z azbestu na kwotę ok. 14,6 mln zł ubiega się 1101 gospodarzy” – wylicza agencja. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we współpracy z ekspertami z MRiRW przygotowała listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami. Wskazówki, dla osób, które chciałyby skorzystać z dotacji, można znaleźć tutaj.

Pierwsi rolnicy dostali zaliczki. Kiedy pieniądze trafią na konto?Pierwsi rolnicy dostali zaliczki. Kiedy pieniądze trafią na konto?Mikołaj Frączak


Jakie nabory z KPO?

17 października ARiMR rozpoczęła cztery nabory wniosków o pieniądze z KPO. Jeden z nich skierowany jest do sektora MŚP (w tym także mikroprzedsiębiorców), a konkretnie firm, które zajmują się działalnością w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa, a także akwakultury. Kolejny dotyczy przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych oraz rybołówstwa lub akwakultury. Jest dedykowany rolnikom i rybakom. 

Na pieniądze w obecnym rozdaniu mogą liczyć także plantatorzy chmielu. W ich przypadku mówimy o dofinansowaniu wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem. Ostatni z czterech naborów pozwala na sięgnięcie po wsparcie finansowe na wymianę w gospodarstwie pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!