Nieuzasadnione zwolnienie z podatku. Firma zapłaciła prawie 50 mln zł zaległości

Krajowa Administracja Skarbowa z Opola odkryła nieprawidłowości w rozliczeniach podatku u źródła w jednej z firm, która działa w sektorze ciepłowniczo-energetycznym. Niezbędna była korekta i dobrowolna wpłata zaległości – bagatela 48 mln złotych.

Nieuzasadnione zwolnienie z podatku. Firma zapłaciła prawie 50 mln zł zaległości
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 października 2022

Zwolenie z podatku, korekta i fortuna do zapłacenia

To nie pierwszy przypadek w ostatnim czasie, w którym Krajowa Administracja Skarbowa doszukała się nieprawidłowości w rozliczeniach tzw. podatku u źródła (WHT). Za chwilę omówimy, czym jest on w istocie.

W tym wypadku kontrolerzy pochylili się nad dokumentacją firmy, która działa wręcz w strategicznej ostatnio branży – ciepłowniczo energetycznej. W efekcie kontroli firma musiała po pierwsze złożyć korektę deklaracji podatkowej, a następnie dobrowolnie (!) zapłacić 48 mln złotych zaległego podatku dochodowego od osób prawnych (podatek CIT), wraz z wyliczonymi odsetkami. 

 

Kontrola skarbowa CIT

Specjaliści z Krajowej Administracji Skarbowej z Opola, wzięli pod lupę rozliczenia podatku CIT w jednej z firm. Kontrola wcale nie skupiła się na ostatnich latach. Eksperci fiskusa przejrzeli dość historyczną dokumentację za lata 2017-2018.

Właśnie tam odkryli nieprawidłowości związane z rozliczeniami podatkowymi w zakresie podatku u źródła (WHT). Zastrzeżenia wzbudziło zwolenienie z opodatkowania wypłaconych dywidend na rzecz udziałowca mającego swoją siedzibę w Luksemburgu. 

Wysoka cena błędnie zinterpretowanych przepisów

Jak czytamy w relacji opolskiej KAS, udowodniono, że firma błędnie zinterpretowała przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a także umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i jako płatnik nie potrąciła i nie wpłaciła do budżetu państwa należnego podatku.

Firma zgodziła się z wynikiem kontroli, złożyła korekty deklaracji i dobrowolnie wpłaciła 48 mln zł zaległego podatku CIT, wraz z odsetkami za zwłokę” – czytamy.

Czym jest podatek u źródła? 

Najprościej rzecz ujmując podatek u źródła (WHT – ang. withholding tax) ijest podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz od osób fizycznych, pobierany przez płatników w przypadku wystąpienia niektórych dochodów. Mowa o dywidendach, odsetkach, należnościach licencyjnych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!