Nieuzasadnione zwolnienie z podatku. Firma zapłaciła prawie 50 mln zł zaległości

Krajowa Administracja Skarbowa z Opola odkryła nieprawidłowości w rozliczeniach podatku u źródła w jednej z firm, która działa w sektorze ciepłowniczo-energetycznym. Niezbędna była korekta i dobrowolna wpłata zaległości – bagatela 48 mln złotych.

Nieuzasadnione zwolnienie z podatku. Firma zapłaciła prawie 50 mln zł zaległości
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 października 2022

Zwolenie z podatku, korekta i fortuna do zapłacenia

To nie pierwszy przypadek w ostatnim czasie, w którym Krajowa Administracja Skarbowa doszukała się nieprawidłowości w rozliczeniach tzw. podatku u źródła (WHT). Za chwilę omówimy, czym jest on w istocie.

W tym wypadku kontrolerzy pochylili się nad dokumentacją firmy, która działa wręcz w strategicznej ostatnio branży – ciepłowniczo energetycznej. W efekcie kontroli firma musiała po pierwsze złożyć korektę deklaracji podatkowej, a następnie dobrowolnie (!) zapłacić 48 mln złotych zaległego podatku dochodowego od osób prawnych (podatek CIT), wraz z wyliczonymi odsetkami. 

 

Kontrola skarbowa CIT

Specjaliści z Krajowej Administracji Skarbowej z Opola, wzięli pod lupę rozliczenia podatku CIT w jednej z firm. Kontrola wcale nie skupiła się na ostatnich latach. Eksperci fiskusa przejrzeli dość historyczną dokumentację za lata 2017-2018.

Właśnie tam odkryli nieprawidłowości związane z rozliczeniami podatkowymi w zakresie podatku u źródła (WHT). Zastrzeżenia wzbudziło zwolenienie z opodatkowania wypłaconych dywidend na rzecz udziałowca mającego swoją siedzibę w Luksemburgu. 

Wysoka cena błędnie zinterpretowanych przepisów

Jak czytamy w relacji opolskiej KAS, udowodniono, że firma błędnie zinterpretowała przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a także umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i jako płatnik nie potrąciła i nie wpłaciła do budżetu państwa należnego podatku.

Firma zgodziła się z wynikiem kontroli, złożyła korekty deklaracji i dobrowolnie wpłaciła 48 mln zł zaległego podatku CIT, wraz z odsetkami za zwłokę” – czytamy.

Czym jest podatek u źródła? 

Najprościej rzecz ujmując podatek u źródła (WHT – ang. withholding tax) ijest podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz od osób fizycznych, pobierany przez płatników w przypadku wystąpienia niektórych dochodów. Mowa o dywidendach, odsetkach, należnościach licencyjnych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!