92 firmy energochłonne otrzymają łącznie 800 mln złotych

Łagodzenie wysokich cen energii dla energochłonnych firm oraz ochrona miejsc pracy – to główny cel wsparcia dla 92 przedsiębiorstw. Ruszyła pierwsza runda rządowej pomocy. W listopadzie zostaną wypłacone środki za ubiegły rok. 

92 firmy energochłonne otrzymają łącznie 800 mln złotych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 października 2022

Pieniądze dla energochłonnych firm

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wyjaśnia, że nagły wzrost cen energii to znaczące uderzenie w rentowność wielu firm przemysłowych. Zauważa, że często są one znaczącymi pracodawcami w regionie. „Do tego dochodzi ryzyko przenoszenia przez rodzime firmy produkcji do państw trzecich – np. Chin, Indii czy Turcji, z uwagi na unijną politykę klimatyczną. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie długofalowej pomocy” – powiedział.

W związku z powyższym do 92 przedsiębiorstw energochłonnych trafi 800 mln złotych. To jednak nie wszystko, bo planowane wsparcie dla tej części polskiej gospodarki to 5 mld złotych, jeszcze w 2022 roku. Celem rekompensat jest obniżenie kosztów energii, jakie muszą ponosić przedsiębiorstwa przemysłowe. 

ZUS: Ruszyła wypłata pomocy dla przedsiębiorców znad OdryZUS: Ruszyła wypłata pomocy dla przedsiębiorców znad OdryAnna Malinowska


Jakie korzyści z pomocy firmom energochłonnym

Wśród korzyści wymienianych przez MRiT są: utrzymanie konkurencyjności, ochrona miejsc pracy, obniżenie kosztów działalności, zmniejszenie ryzyka przeniesienia produkcji, a także utrzymanie nakładów na inwestycje. 

Jaka pierwsza tura wsparcia dla firm energochłonnych

W tym rozdaniu na pomoc mogą liczyć 92 przedsiębiorstwa działające w branżach: hutniczej, aluminiowej, metali niezależnych, chemikaliów nieorganicznych oraz papieru. Łącznie zawnioskowały one na wsparcie w łącznej kwocie 800 mln złotych. Tymczasem alokacja na ten cel wyniosła miliard złotych.

Obecnie budżet na rekompensaty na lata 2022-2031 wynosi ok. 43 mld zł. Nabór wniosków przewidywany jest co roku do 31 marca, przy czym z uwagi na nowelizacje w 2022 r. przedsiębiorcy mogli składać wnioski do 30 kwietnia. Zgodnie z ustawą decyzje o przyznaniu rekompensat wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki do 31 października danego roku.” informuje ministerstwo rozwoju.

Będzie druga tura wsparcia

Resort rozwoju i technologii obecnie pracuje nad dodatkowym programem pomocy adresowanym do przedsiębiorstw energochłonnych 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!