Fotowoltaika. Stawki rozliczeń prosumentów 2023

W ostatnich tygodniach parlament uchwalił dwie ustawy, których celem jest zamrożenie cen prądu w 2023 roku. Zmiany te, rzecz jasna są korzystne dla odbiorców energii, ale czy na pewno również dla prosumentów, którzy nie tylko odbierają, ale także produkują prąd? 

Fotowoltaika. Stawki rozliczeń prosumentów 2023
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 października 2022

Prosumenci a zamrożenie cen prądu

W związku z nowymi przepisami „mrożącymi” ceny energii elektrycznej pojawiły się pytania, na temat tego, jak będą rozliczali się tzw. prosumenci. Odpowiedzi na nie, na swojej stronie internetowej udzieliło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak prosumenci będą się rozliczać w 2023 roku? Jaka będzie różnica między net-billingiem, a net-meteringiem? 

 

Net-billing. Rozliczenia w 2023 roku

Prosumenci, którzy rozliczają się w ramach net-billingu, wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej odsprzedają do sieci, zgodnie z obowiązującymi zasadami po cenach, jakie obowiązują na rynku. To oznacza, że nie wykorzystują oni sieci jako wirtualnego magazynu, z którego pobierają wyprodukowaną energię (a właśnie takie rozwiązanie ma zastosowanie w przypadku net-meteringu).

W tej sytuacji próg zużycia dla takich osób „będzie odnosił się do całkowitej ilości energii elektrycznej pobranej z sieci. Powyżej progu, odbiorcy ci, dzięki rozwiązaniom zawartym w ustawie o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r., będą mogli ją zakupić po gwarantowanej cenie 693 zł za MWh” – wyjaśnia resort klimatu i środowiska. 

Net-metering. Rozliczenia w 2023 roku

A jak wygląda sytuacja w przypadku prosumentów, którzy rozliczają się na zasadach netmeteringu? Ich zużycie prądu w kontekście limitu, do którego stosowana jest „zamrożona” cena zagwarantowana prawem, będzie ustalane po zbilansowaniu energii pobranej i oddanej do sieci.

Dla przykładu, odbiorca, który wyprodukował 4 MWh energii, a pobrał z sieci 5 MWh, zmieści się w limicie 2 MWh. Powyżej progu, odbiorcy ci również będą mogli zakupić energię elektryczną po gwarantowanej cenie 693 zł za MWh” – wyjaśnia w komunikacie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!