Znów rekord inflacji. Co drożeje najmocniej?
17,9% — taki wstępny odczyt inflacji przekazał w poniedziałek (31.10) Główny Urząd Statystyczny. To oznacza, że wzrost cen osiągnął w październiku 2022 roku kolejny rekord. Niepokoić mogą szczegółowe dane dotyczące np. cen żywności, które niestety przebijają średni wskaźnik.
- Mikołaj Frączak
- /
- 31 października 2022
Rekord inflacji
Tak źle nie było pod względem dynamiki wzrostu cen od drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Zaznaczmy, że dane przedstawione przez GUS, są tak zwanym „szybkim szacunkiem” lub „wstępnym odczytem”. Doświadczenie ostatnich miesięcy pokazuje, że parametr ten nie odbiega wyraźnie od ostatecznych danych. W tym przypadku na potwierdzenie musimy poczekać około dwóch tygodni.
Co drożeje najszybciej?
Niestety średni wskaźnik wzrostu cen na poziomie 17,9% nie odzwierciedla tego, co przerabiają konsumenci np. w sklepach spożywczych. Zdaniem Głównego Urzędu Statystycznego w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” odnotowano wzrost cen o 21,9% w skali roku. Takie podwyżki z pewnością są mocno odczuwalne przez większość gospodarstw domowych.
Drożeje także paliwo. W ostatnich tygodniach szczególnie do samochodów z silnikiem Diesla. Ogółem paliwa zdrożały rok do roku o 19,5%. Najpoważniejszy wzrost jest notowany jednak w kategorii nośników energii, które w ciągu roku zdrożały aż o 41,7%.
W październiku 2022 r. #ceny żywności i napojów bezalkoholowych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do września 2021 r. o 21,9% (wskaźnik cen 121,9), a w stosunku do września 2022 r. wzrosły o 2,7% (wskaźnik cen 102,7).https://t.co/tUjFLertNn#GUS #CPI #żywność #inflacja pic.twitter.com/77osZoc2Er
— GUS (@GUS_STAT) October 31, 2022
Analitycy o spadku inflacji
Ekonomiści oraz analitycy wypowiadający się w mediach, nie mają dobrych informacji. Drożyzna zostanie z nami na dłużej, a przekroczenie bariery 20% może być „tylko” kwestią czasu. Może to nastąpić już na początku 2023 roku. W tej sytuacji nie można wykluczyć kolejnych podwyżek stóp procentowych. Przypomnijmy, w październiku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie. Nie wykluczone jednak, że w obliczu najnowszych danych polityka pieniężna będzie musiała zostać zacieśniona.
Takie decyzje (jeśli oczywiście zapadną) przełożą się na wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych, a to może oznaczać kolejny cios w osoby, które marzenie o własnym domu lub mieszkaniu realizują przy wsparciu kredytu w polskich złotych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.