Będzie łatwiejszy udział w przetargach? Na razie jest ankieta

Przetargi w sektorze publicznym to temat rzeka. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce poznać opinię małych i średnich przedsiębiorców na temat zamówień publicznych. Resort chce poznać oczekiwania MŚP, aby ułatwić im udział w przetargach.

Będzie łatwiejszy udział w przetargach? Na razie jest ankieta
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 listopada 2022

Ankieta ws. przetargów dla przedsiębiorców

Badanie, do którego zaprasza Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma związek z uchwaloną w styczniu 2022 roku Polityką Zakupową Państwa. Zgodnie z zapowiedziami ma być to nowe otwarcie w kwestii zamówień publicznych.

MRiT wymienia m.in. takie zmiany jak łatwiejszy dostęp do zamówień publicznych dla wykonawców MŚP, a także większą konkurencyjność oraz popyt usługi. „Zamówienia publiczne to ważny obszar gospodarki. Ich znaczenie jeszcze rośnie w okresach zakłóceń gospodarczych, co mogliśmy zaobserwować w czasie pandemii COVID-19. Utrzymanie stabilizacji na rynku zamówień publicznych oznacza dla wielu przedsiębiorców możliwość zachowania ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej i płynności finansowej” ocenił szef resortu Waldemar Buda.

Jakie są perspektywy dla wykonawców inwestycji drogowych?Jakie są perspektywy dla wykonawców inwestycji drogowych?Jan Wróblewski

MŚP kluczowe przetargach?

Ministerstwo zauważa, że mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa stanowią łącznie ponad 99% polskich firm. M.in. z tego względu zamówienia publiczne powinny być dla nich zdecydowanie bardziej przyjazne. Według szefa resortu konieczne jest dążenie do tego, by więcej MŚP angażowało się na rynku zamówień publicznych. „Chcemy, aby coraz więcej z nich widziało dla siebie miejsce na tym rynku, co będzie sprzyjało wzmocnieniu i rozszerzaniu zakresu ich działalności” -dodał.

Co zmieniła Polityka Zakupowa Państwa?

Według resortu, Polityka Zakupowa Państwa wprowadziła dla zamawiających z administracji rządowej, obowiązek uwzględnienia potrzeb i możliwości MŚP w prowadzonych zakupach. Dzieje się to poprzez zdecydowanie częstsze stosowanie umów ramowych, zaliczek oraz częściowych płatności. Istotne są również takie parametry jak nieco dłuższy termin na przygotowanie oferty. Sektor publiczny ma zwracać także uwagę na takie parametry jak pozacenowe kryteria oceny ofert. W grę wchodzi także dziele zamówienia na mniejsze części. 

Ankieta na temat przetargów

Ankieta MRiT na temat przetargów dostępna jest pod tym linkiem. Obecnie resort podejmuje działania, których celem jest wdrożenie Polityki Zakupowej Państwa. Trwają także prace nad projektem ustawy ws. certyfikacji wykonawców. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!