Ustawa ma zapewnić rozwój rynku kapitałowego. Zmiany dotkną wielu osób

W resorcie finansów trwają prace nad projektem ustawy, która zmienia zapisy w kilku aktach prawnych związanych z rynkiem kapitałowym oraz ochroną inwestorów. Co się zmieni?

Ustawa ma zapewnić rozwój rynku kapitałowego. Zmiany dotkną wielu osób
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 listopada 2022

Rozwój rynku kapitałowego

Projekt zawiera rozwiązania, które mają uporządkować szereg przepisów i procedur, które w zamyśle Ministerstwa Finansów mają uprościć życie tym, którzy chcą inwestować na rynku kapitałowym. Chodzi o wprowadzenie w życie działań, jakie zostały określone w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Do 25 listopada 2022 roku resort czeka na ewentualne uwagi w sprawie projektu. 

Wiadomo, że projekt ustawy wypracowano w ramach porozumienia z wieloma instytucjami. Są to oprócz MF m.in. Komisja Nadzoru Finansowego, Izba Domów Maklerskich, Związek Banków Polskich. Nowe przepisy mają zmniejszyć koszty regulacyjne dla wielu uczestników rynku kapitałowego. „Liczymy, że przełoży się to także na niższe koszty dla klientów oraz inwestorów” – oceniła minister finansów Magdalena Rzeczkowska. 

MF informuje, że projekt ten jest odpowiedzią na wyzwania, jakie już były zgłaszane przez uczestników rynku finansowego. M.in z tego powodu ministerstwo liczy na konstruktywne uwagi w konsultacjach. 

Powstaje Krajowa Strategia Edukacji FinansowejPowstaje Krajowa Strategia Edukacji FinansowejMichał Górecki


Jednolita Licencja Bankowa

Projekt, o którym mowa realizuje postanowienia zawarte w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Wśród nich znalazł się postulat wprowadzenia Jednolitej Licencji Bankowej. 

Jej celem jest częściowe zniesienie obowiązków administracyjnych wobec tych banków, które w swoich strukturach prowadzą również działalność maklerską. 

Nowe instrumenty rynku kapitałowego

Ustawa wprowadzi także definicję Obligacji Rozwojowych. Ma być ona tożsama z tzw. zielonymi obligacjami, które funkcjonują już w wielu krajach świata oraz na rynku międzynarodowym. 

Ustawa zawiera także regulacje, które dotyczą funduszy ETF (Exchange-Traded Founds). Nowe postanowienia mają eliminować obowiązki regulacyjne, które pozostają niekompatybilne z ich modelem funkcjonowania. 

Nowe prawo umożliwi także w naszym kraju rozwój pożyczek papierów wartościowych, a także zmianę regulacji, które mają wyeliminować przypadki gold-platingu. 

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego

Ustawa ma zatem wprowadzić do polskiego prawa elementy, dla których rząd zapalił już zielone światło jeszcze przed pandemią. 1 października 2019 roku została przyjęta bowiem przez Radę Ministrów Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego. Wygląda na to, że wkrótce jej postanowienia realnie wejdą w kanon przepisów regulujących działanie rynku kapitałowego nad Wisłą. 

Projekt ustawy opracowanej przez MF dostępny jest na stronie RCL pod adresem https://legislacja.gov.pl/projekt/12349203.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!