Oszustwa leasingowe. „Straty mogą sięgać 11 mln złotych”

Sprowadzany z Chin tani sprzęt sprzedawany był jako markowe urządzenia do medycyny estetycznej. Oczywiście po znacznie zawyżonej cenie. CBŚP we współpracy z prokuraturą rozbiła grupę przestępczą, która trudniła się w uzyskiwaniu leasingów na zakup takich urządzeń. Osiem osób zostało zatrzymanych do sprawy.

Oszustwa leasingowe. „Straty mogą sięgać 11 mln złotych”
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 listopada 2022

Oszustwa leasingowe – grupa przestępcza rozbita

Policjanci z CBŚP z Poznania działający pod nadzorem wielkopolskich prokuratorów prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się popełnianiem przestępstw przeciw mieniu, dokumentom oraz obrotowi gospodarczemu. 

Śledczy są w posiadaniu dowodów, z których wynika, że grupa ta działała w latach 2015-2020. W tym okresie sprowadzano z Chin sprzęt do medycyny estetycznej o dość niskiej wartości. Tablice znamionowe znajdujące się na urządzeniach były przerabiane. Następnie produkty te były oferowane jako markowe. Co ciekawe, „sprzedawcy” zawyżali kilkunastokrotnie (!) wartość towaru. Uzyskana w ten sposób różnica była dzielona między członków grupy. 

Z zebranych dokumentów wynika, że straty firm leasingowych powstałe w wyniku tego procederu mogą przekraczać kwotę aż 11 milionów złotych!

Czy można zgłosić przestępstwo anonimowo?Czy można zgłosić przestępstwo anonimowo?Michał Górecki

Zatrzymani w trzech województwach

Ośmiu podejrzanych o udział w tej grupie zostało zatrzymanych w trzech województwach – wielkopolskim (Poznań), warmińsko-mazurskim (Ełk) oraz śląskim (Tychy). 

Zarzuty dla zatrzymanych

Jak relacjonuje policja „śledczy zarzucają zatrzymanym także pranie pieniędzy, wystawianie nierzetelnych faktur oraz oszustwa. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do podejrzanych o łącznej wartości ponad 4 mln zł”. 

Co ciekawe, na jednej z posesji udało się znaleźć samochód osobowy skradziony na początku 2022 roku w Poznaniu. Na terenie innej z kolei ujawniono jednorazowe maseczki higieniczne oraz rękawiczki, których łącza wartość to około 1,5 mln złotych. Najprawdopodobniej na mocy decyzji prokuratora zostaną one przekazane jednemu z miejscowych szpitali. 

Sprawa jest rozwojowa

Sąd zdecydował na zastosowanie wobec 3 podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Łącznie w opisywanym śledztwie występuje piętnastu podejrzanych.Śledczy pracujący nad sprawą nie wykluczają kolejnych zatrzymań. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!