Pomoc dla rodzin rolniczych - wydłużony termin składania wniosków

Do 23 listopada 2022 roku został wydłużony ostateczny termin składania wniosków o pomoc dla rodzin, które mają problemy finansowe w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Mowa o rolnikach, którzy uzyskują przychody z produkcji rolnej.

Pomoc dla rodzin rolniczych - wydłużony termin składania wniosków
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 listopada 2022

Więcej czasu na składanie wniosków o pomoc

Gradobicie, ulewa, podtopienia, susza, uderzenie piorunem – jest wiele zjawisk związanych z szeroko rozumianą pogodą, czy klimatem, które mogą pogrążyć finansowo rodziny utrzymujące się pracy na roli. Jedno zdarzenie lub ich nieszczęśliwy splot może bowiem zniszczyć uprawy, a to zawsze oznacza poważne straty, a nawet utratę płynności finansowej. I właśnie dlatego resort rolnictwa oferuje takie wsparcie. 

Już wiadomo, że wnioski o pomoc można składać dłużej, bo do 23 listopada 2022 roku. O tej decyzji poinformował wicepremier oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

 

Jak wielu rolników ponosi straty przez zjawiska pogodowe?

Według statystyk, upublicznionych przez ministerstwo, tylko w tym roku wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy złożyło ponad 250 tysięcy producentów rolnych. Mowa o trybie zgłoszeń możliwych za pomocą aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. 

MRiRW przyznaje, że potężne zainteresowanie oszacowaniem szkód doprowadziło do przeciążenia systemu, a także problemów z pobraniem niezbędnych kalkulacji, czy protokołu oszacowania szkód. I właśnie z tego powodu resort zdecydował o wydłużeniu terminu składania wniosków. 

Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem?Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem?Martyna Kowalska

Jak złożyć wniosek o pomoc dla rolników?

Wymagane dokumenty należy przekazać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Można to zrobić zarówno osobiście w placówce, jak również przesłać je pocztą lub za pośrednictwem elektronicznej platformy ePUAP. O dochowaniu terminu decyduje data wpływu dokumentów do agencji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!