Powstanie Fundusz Transformacji Śląska. Jest akceptacja rządu

To ogromna szansa dla województwa śląskiego – twierdzi rząd i przyjmuje projekt ustawy o Funduszu Transformacji Śląska. Region ma otrzymać nowe szanse dzięki inicjatywom gospodarczym oraz społecznym, a także poprzez poprawę sytuacji obywateli, a także przedsiębiorców.

Powstanie Fundusz Transformacji Śląska. Jest akceptacja rządu
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 listopada 2022

Fundusz Transformacji Śląska

O planach stworzenia Funduszu Transformacji Śląska pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym na początku sierpnia. Wtedy jednak informowaliśmy o toczących się pracach nad stosowną ustawą. Dziś akt prawny, który ma stać się fundamentem impulsu rozwojowego dla tego regionu, został przyjęty przez Radę Ministrów. „Utworzenie Funduszu było od dawna oczekiwane. To szansa na rozwój całego Śląska. Pomoże on w budowaniu nowych i innowacyjnych sektorów gospodarki. Wesprze też utrzymanie i tworzenie miejsc pracy. Fundusz będzie miał wpływ zarówno na małe jak i na duże firmy, a pośrednio także na życie wielu mieszkańców regionu – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 

 

Szansa dla województwa śląskiego

Jak informuje rząd, celem działania tego instrumentu będzie wspieranie procesu transformacji województwa. Chodzi o przeciwdziałanie negatywnym skutkom wygaszania działalności gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem działalności wydobywczej. 

800 mln złotych dla Górnego Śląska

Rząd planuje, by na funkcjonowanie Funduszu Transformacji Śląska przeznaczyć 800 mln złotych, które będą rozdysponowane w ciągu dziesięciu lat budżetowych, licząc od 2024 roku. W ocenie wiceminister rozwoju Olgi Semeniuk „Misją Funduszu jest wsparcie przedsiębiorców. Zarówno tych dużych jak i z sektora MŚP, którzy poprzez negatywne procesy związane z dotychczasową transformacją byli zmuszeni do ograniczenia bądź rezygnacji z prowadzenia własnych firm” – powiedziała.

Zadanie, które ma realizować fundusz to przede wszystkim inwestycje, które będą wspierać kształcenie, cyfryzację oraz promocję tego regionu. Planuje się uruchomienie dedykowanych programów, które będą wspierały poszczególne grupy społeczne. Uruchomione mają zostać także działania na rzecz takich obszarów, jak ochrona zdrowia, czy pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska.

Jakie wsparcie dla przedsiębiorców w woj. śląskim?

Projekt przewiduje także utworzenie instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców. Co ciekawe, na pieniądze będą mogły liczyć także firmy spoza województwa śląskiego, jednak pod warunkiem, że efekt takiego wsparcia będzie służył szeroko rozumianej transformacji Śląska. 

Organizacja Funduszu Transformacji Śląska

Dokumentem, który określi cele funduszu oraz instrumenty ich realizacji będzie Strategia Funduszu Transformacji Śląska. Fundusz będzie działał w formie spółki akcyjnej z siedzibą w Katowicach.

Realizacja zadań publicznych będzie możliwa dzięki wykorzystaniu szerokiego katalogu instrumentów podobnych do tych, którymi posługuje się Polski Fundusz Rozwoju S.A. To m.in. wsparcie finansowe przedsiębiorców, emisja obligacji, udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń, obejmowanie lub nabywanie udziałów i akcji w spółkach” – informuje resort rozwoju i technologii. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!