Odtwarzanie potencjału produkcji rolnej. Nawet 300 tys. na gospodarstwo!

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą starać się o pieniądze na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. O pieniądze można ubiegać się do 30 grudnia 2022 

Odtwarzanie potencjału produkcji rolnej. Nawet 300 tys. na gospodarstwo!
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 listopada 2022

Pieniądze na odtworzenie potencjału produkcji rolnej 

Wsparcie, o którym mowa pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2014-2020). Pomoc adresowana jest do gospodarzy, którzy ponieśli straty np. z powodu klęsk żywiołowych lub wystąpienia afrykańskiego pomoru świń. Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do tej pory wpłynęło 55 wniosków na łączną kwotę sięgającą 5,55 mln złotych – wynika z najnowszego zestawienia.

Jak ubiegać się o pieniądze na odtworzenie potencjału gospodarstwa?

Dobra informacja dla rolników zainteresowanych taką formą wsparcia jest termin na złożenie wniosku, który upływa dopiero w przedostatni dzień roku, tj. 30 grudnia 2022 r. Dokumenty można składać w biurach powiatowych oraz oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Można je dostarczać osobiście, za pośrednictwem Poczty Polskiej, a także przez elektroniczną skrzynkę ePUAP. 

Zmiany w ustawie o nawozach i nawożeniu. O czym muszą pamiętać rolnicy?Zmiany w ustawie o nawozach i nawożeniu. O czym muszą pamiętać rolnicy?Michał Górecki

Czas ma znaczenie, składając wniosek o dotację?

Termin ten nie powinien jednak uśpić zainteresowanych. Zgodnie z zasadami, w tym przypadku pomoc jest przyznawana według kolejności wpływu kompletnej dokumentacji. Do tej pory o pieniądze zawnioskowało 55 rolników. Najwięcej, bo 14 w województwie mazowieckim i 12 w województwie łódzkim. 

Kto może liczyć na pieniądze?

Jak wyjaśnia ARiMR „opomoc na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej z PROW 2014-2020 mogą się starać dwie grupy rolników. Do pierwszej należą ci, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych, czyli deszczu nawalnego, suszy, przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, obsunięcia się ziemi, lawiny, gradu, huraganu czy uderzenia pioruna. Drugą stanowią poszkodowani w wyniku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF)”.

O dofinansowanie można starać się jeśli straty w gospodarstwie lub zwierzętach miały miejsce w roku składania wniosku lubw co najmniej jednym z dwóch poprzednich lat. Szczegółowe informacje na temat minimalnego poziomu tych strat można sprawdzić w komunikacie ARiMR na stronie pod tym linkiem

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!