Granty termomodernizacyjne coraz bliżej. Jest podpis prezydenta

Kolejne przedsięwzięcia budowlane ze wsparciem państwa. Mowa np. o termomodernizacji, redukcji zużycia energii, poprawie stanu technicznego oraz rozwoju OZE. Takie możliwości daje Ustawa wspierająca poprawę warunków mieszkaniowych, którą właśnie podpisał prezydent. 

Granty termomodernizacyjne coraz bliżej. Jest podpis prezydenta
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 listopada 2022

Na jakie prace budowlane można uzyskać pieniądze?

Wspomniana ustawa wprowadza kilka zmian do już obowiązujących aktów prawnych. Modyfikacje mają sprawić, że proces transformacji ekologicznej budynków będzie mógł odbywać się przy wsparciu państwowych środków. 

Chodzi między innymi o zwiększenie skali realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych oraz produkcji energii z zielonych źródeł, czyli OZE w sektorze mieszkaniowym. Kolejnym celem jest zminimalizowanie zapotrzebowania na energię w budynkach wielorodzinnych, a także poprawę stanu technicznego nieruchomości mieszkalnych o charakterze komunalnym. 

Czy można zareklamować źle wykonane ocieplenie bloku?Czy można zareklamować źle wykonane ocieplenie bloku?Michał Górecki

Pieniądze na wyższe standardy energetyczne

Aby osiągnąć powyższe cele, ustawa wprowadza kilka mechanizmów wsparcia. Wśród nich znalazł się m.in. grant termomodernizacyjny, który będzie udzielany dodatkowo, równolegle z premią termomodernizacyjną. 

Będą udzielane również granty OZE na takie inwestycje jak zakup, montaż oraz budowa zupełnie nowych instalacji opierających się na odnawialnych źródłach energii. 

Z pieniędzy skorzystają także gminy poprzez grant MZG. Skrót ten oznacza „mieszkaniowy zasób gminy”. To oznacza, że budynki wielorodzinne komunalne mogą zostać poddane pracom poprawiającym ich efektywność energetyczną.

Mechanizmy dodatkowego bezzwrotnego wsparcia

Ustawa przewiduje także dodatkowe bezzwrotne wsparcie finansowe dla inwestycji realizowanych z dotacją z Funduszu Dopłat. Po drugie pozwala także ubiegać się o podobne wsparcie dla nowego budownictwa społecznego realizowanego przez społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), a także spółdzielnie mieszkaniowe we współpracy z gminami.

Także samorządy mogą liczyć na wyższe bezzwrotne wsparcie finansowe, które będzie udzielane w związku z budową nowych mieszkań charakteryzujących się podwyższonym standardem efektywności energetycznej. „Dzięki ustawie samorządy będą mogły liczyć na jeszcze wyższe wsparcie budownictwa komunalnego o wysokich standardach energetycznych. Dofinansowanie takich ekologicznych inwestycji będzie wynosić aż 95 proc. kosztów inwestycji” – wyjaśnił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!