Dodatki dla asystentów rodziny - ile wyniosą?

Asystenci rodziny mogą liczyć na dodatek do wynagrodzenia. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczy na ten cel do 10 mln złotych. Ma być to forma docenienia pracy asystentów, którzy są w ocenie resortu ważnym ogniwem w systemie wsparcia. Na jaką kwotę dodatku mogą liczyć?

Dodatki dla asystentów rodziny - ile wyniosą?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 listopada 2022

Dodatki dla asystentów rodziny

W przypadku dodatków, o których piszemy, mamy na myśli pieniądze wypłacane w ramach ministerialnego Programu „Asystent Rodziny” na 2022 rok. Mają one trafić na konta asystentów z całego kraju, którzy zostali wskazani przez samorządy. 

Każdy z nich może liczyć na 3.000 złotych brutto w formie jednorazowej lub podzielonej na kilka części, w zależności od tego, w jakim wymiarze etatu pracuje. W ten sposób państwo zamierza wydać 10 mln złotych.   

Asystent rodziny – na czym polega praca?

Wśród głównych zadań asystenta rodziny należy wymienić m.in. opracowanie wspólnie z osobami zainteresowanymi katalogu możliwych do uzyskania form wsparcia. W niektórych przypadkach, to asystenci występują w ich imieniu o należną pomoc.    

MRiPS definiuje asystentów jako znaczący element systemu wspierania rodziny w środowisku,  który jest  odpowiedzialny za zapewnienie wszechstronnej pomocy rodzinom mającym problemy z wypełnianiem funkcji opiekuńczo-wychowawczych”.

Wyższy ryczałt dla szpitali. W grę wchodzą miliardy złotychWyższy ryczałt dla szpitali. W grę wchodzą miliardy złotychMartyna Kowalska

Poprawa sytuacji życiowej rodziny

Najprościej rzecz ujmując, rolą asystenta jest pomoc potrzebującej rodzinie w poprawie jej sytuacji życiowej. Chodzi m.in. o takie elementy jak nauka prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego, pomoc w rozwiązywaniu problemów socjalnych, zdrowotnych, psychologicznych, a także natury wychowawczej. 

Asystent rodziny wspiera ponadto aktywność społeczną rodzin, motywuje członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, poszukiwania, podejmowania i utrzymania pracy zarobkowej, udziela również wsparcia dzieciom podejmując działania zaradcze i interwencyjne” - wyjaśnia MRiPS. 

Asystenci rodziny w Polsce

Pod koniec 2021 r. na terenie naszego kraju zatrudnionych było ogółem 3.786 asystentów rodziny, z tego ponad  87% było zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!